Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Amazon FBA

Strona główna » Blog » Amazon FBA
Sprzedaż w internecie
Amazon FBA

Amazon to obecnie największa platforma sprzedażowa funkcjonująca w naszym kraju. W przeciwieństwie do naszych krajowych serwisów, pozwala ona dotrzeć do klientów nie tylko z Polski, ale z całej Unii Europejskiej. Trudno zatem dziwić się, że coraz więcej osób chce sprzedawać na Amazonie. Od czasu uruchomienia z początkiem marca 2021 roku polskiej wersji platformy, serwis stale zyskuje na popularności, o czym świadczy rosnąca liczba zarówno sprzedawców, jak i klientów.

Jeżeli i Ty, wiedziony wizją podboju serc klientów w całej Europie, zdecydowałeś się na założenie konta na Amazonie, już w trakcie procesu rejestracji zostaniesz poproszony o wskazanie modelu sprzedaży. Do wyboru masz dwa: model FBA oraz FBM. W tej chwili zapewne jeszcze nie wiesz, co każdy z nich oznacza i który będzie korzystniejszy dla Twojej firmy. Nie martw się, zaraz to wyjaśnimy.

Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej na temat pierwszego z nich – modelu FBA. Czym charakteryzuje się ten model sprzedaży? Jakie korzyści za sobą niesie? Jakie są Twoje obowiązki? I wreszcie – czy warto zdecydować się na skorzystanie z pakietu usług Amazon FBA? Odpowiedzi na te pytania poznasz po lekturze niniejszego wpisu. Zapraszamy!

Amazon FBA - jeden z modeli sprzedaży na Amazon - upreseller zaprasza!

Co to jest model sprzedaży FBA?

Na początek powiedzmy sobie czym jest wspomniany model. Fulfillment by Amazon (FBA) w wolnym tłumaczeniu oznacza „realizowany przez Amazon”. Jest to model sprzedaży, w którym Ty sprzedajesz towary, a firma Amazon odpowiada za koordynowanie i realizację zamówień. Innymi słowy, po stronie serwisu leży magazynowanie, pakowanie oraz wysyłka towarów. Usługa Amazon FBA obejmuje także posprzedażową obsługę klienta, czyli reklamacje, zwroty oraz wyjaśnianie ewentualnych sporów i niejasności.

Słów kilka o modelu FBM

Omawiając model Amazon FBA, nie sposób nie wspomnieć, choćby w skrócie, o drugiej opcji – sprzedaży za pośrednictwem modelu FBM.

W przeciwieństwie do Amazon FBA, w modelu FBM sam odpowiadasz za koordynowanie zamówień. Sam będziesz musiał zadbać o takie elementy procesu, jak przechowywanie zapasów produktów, pakowanie i wysyłkę, czy obsługę posprzedażową. Pamiętaj, że obejmuje to także zapewnienie magazynów, opakowań, folii bąbelkowej i innych akcesoriów, niezbędnych do realizacji zamówienia.

Magazyn na Amazon - jaką opcje wybrać FBA czy FBM?

FBM czy FBA?

Model FBM będzie korzystniejszy, jeżeli sprzedajesz produkty unikatowe lub Twoja oferta nie jest zbyt obszerna. Wybór modelu FBM wymaga od sprzedawcy znacznie więcej czasu i wysiłku włożonego w realizację zamówienia. Jeżeli zatem nie chcesz przejmować się wysyłką produktów, powinieneś zdecydować się na skorzystanie z Amazon FBA.

Obowiązki po stronie Amazon w modelu FBA

Powiedzieliśmy już sobie, że w modelu Amazon FBA, to platforma zajmuje się procesem logistycznym. Produkty przechowywane są w jednym z magazynów Amazona, a następnie przygotowywane do wysyłki. Taki sposób prowadzenia sprzedaży, polegający na przerzuceniu odpowiedzialności za proces wysyłki na dostawcę, określany jest jako dropshipping.

Przyjrzyjmy się zatem dokładnie poszczególnym jego elementom, które leżą po stronie Amazon.

Korzystanie z magazynów Amazon

Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z Fulfillment by Amazon, nie musisz już martwić się o magazyn, w którym będą przechowywane Twoje produkty. W FBA sprzedawca przekazuje je do magazynu Amazon. Magazyny platformy zlokalizowane są w różnych miejscach w całej Europie.

Produkty są przechowywane w magazynie Amazon w odpowiednich warunkach, zapewniających zachowanie ich jakości i użyteczności. W magazynie Amazon oczekują one na zamówienie przez klienta. W momencie, gdy zakupi on produkt, informacja przekazywana jest do jednego z magazynów. W tym momencie rozpoczyna się dalsza droga produktu.

Koszt korzystania z magazynu FBA

Naturalnie FBA wiąże się z pewnymi opłatami. Jedną z nich jest opłata za korzystanie z magazynu. Główną jej składową jest koszt przechowywania zapasów. Ponadto, jeżeli przechowujesz swoje produkty długoterminowo, będziesz narażony na dodatkowe opłaty. Ekstra zapłacisz również za nadwyżkę lub usunięcie zapasów.

Szczegółowe stawki i informacje o innych opłatach dotyczących zapasów produktów znajdziesz w Seller Central (sekcja pomocy) na stronie Amazon. Do cen należy doliczyć podatek VAT.

Pakowanie produktów

Kolejnym elementem, za który odpowiada Amazon jest przygotowanie produktu do wysyłki, czyli jego odpowiednie zapakowanie. Oczywiście możesz też przygotowywać produkty samodzielnie. Musisz jednak pamiętać, że nieodpowiednio zapakowany towar nie zostanie przyjęty w centrum logistycznym.

Amazon zapewnia bezpieczne opakowania dla Twoich produktów. Dotyczy to nie tylko zewnętrznego pudełka, ale także takich akcesoriów jak folia bąbelkowa, taśmy i inne akcesoria niezbędne do tego, aby Twój produkt bezpiecznie dotarł do klienta. Decydując się na wybór Amazon FBA, zyskujesz pewność, że Twoi klienci otrzymają kompletny i nieuszkodzony produkt. Przełoży się to na ich zadowolenie i zwiększy szansę na to, że taki klient chętniej skorzysta ponownie z usług Twojego sklepu.

Dopilnowanie procesu wysyłki przez Amazon

Jeżeli korzystasz z FBA, Amazon zadba także o wysyłkę Twoich produktów. Jeżeli nie korzystasz z usługi pakowania produktów przez platformę, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu przesyłki i przekazaniu jej do centrum logistycznego. Jeżeli jednak procesem pakowania zamówień również zajmuje się Amazon, to magazyn przygotuje i przekaże dany produkt do wysyłki.

Koszt wysyłki

Jeżeli chcemy, aby wysyłką naszych produktów zajął się Amazon, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Są one uzależnione od rozmiaru paczki.

Amazon dopuszcza siedem różnych gabarytów paczek, w których umieszczone są zamówienia. Należą do nich:

Szczegółowe wymiary oraz dopuszczalną wagę każdego rodzaju przesyłek oraz aktualne stawki opłat znajdziesz w Seller Central na stronie Amazon. Do cen należy doliczyć podatek VAT.

Skuteczna sprzedaż na Amazon dzięki FBA - upreseller

Obsługa posprzedażowa na Amazon

Gdy zdecydujesz się na model FBA, Amazon przejmie na siebie także posprzedażową obsługę klienta. Mowa tutaj o przyjmowaniu reklamacji i zwrotów, jak również wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i rozstrzyganie sporów.

Oczywiście ze strony klienta mogą pojawić się pytania o towar, na które Amazon nie będzie w stanie odpowiedzieć. W takiej sytuacji klient mimo wszystko zostanie odesłany do sprzedawcy.

A za co Ty odpowiadasz?

Zastosowanie FBA podczas prowadzenia sprzedaży na Amazon co prawda przerzuca większość obowiązków na platformę. Nie oznacza to jednak, że sprzedawcy nie muszą się już niczym przejmować. Nadal istnieje kilka kwestii, o które sprzedawca musi zadbać.

Po pierwsze – wybór produktów, które będziesz sprzedawać

FBA sprawia, że nie musisz martwić się o dostawę. Amazon jednak nie wybierze za Ciebie oferty produktów. To po stronie sprzedawcy leży decyzja o tym, jakie produkty oferuje. Jest to szczególnie ważne, z perspektywy opłaty za przechowywanie zapasów. Magazyny Amazon, choć bardzo pojemne, nie są z gumy. Długotrwałe przechowywanie w nich produktów sprawia, że nie są one dostępne dla innych sprzedających. Musisz wówczas liczyć się z tym, że Amazon naliczy Ci dodatkowe opłaty. Wybierz zatem takie produkty, na które masz dużo zamówień. Twój towar nie będzie wówczas zalegał na półkach, a Ty unikniesz dodatkowych opłat.

Po drugie – przekazanie produktu do magazynu Amazon

Powinieneś także regularnie monitorować magazyny Amazon, aby upewnić się, że Twoje produkty nadal są dostępne. Następnie musisz zadbać o wysyłkę towarów, których brakuje w magazynie. Warto w tym celu przygotować sobie tzw. shipping plan (plan wysyłki). Narzędzie to znajdziesz na swoim koncie Sprzedawcy. Za jego pomocą ustalisz:

Następnie musisz przygotować produkty i nakleić etykiety. Tak przygotowane towary możesz wysłać do magazynu.

Po trzecie – zadbaj o reklamę

W ramach FBA Amazon zadba o dostawę Twojego produktu. Nie oferuje jednak sprzedawcom usługi marketingu. Sam musisz zająć się odpowiednią reklamą swojego produktu, aby potencjalni klienci mogli go bez problemu wyszukać. Ilość produktów, które znajdują się na Amazon jest tak duża, że bez odpowiednio prowadzonego marketingu, nie masz szans na pozyskanie dużej ilości klientów.

Sprzedaż na Amazon FBa ze ekspertami z upreseller

Zalety programu FBA

Korzystanie z Amazon FBA daje sprzedawcom szereg korzyści. Najważniejszą jest to, że możesz przerzucić odpowiedzialność za realizację zamówień na platformę. A jakie inne korzyści niesie Amazon FBA? Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Nie musisz martwić się o magazyny

Wynajęcie powierzchni magazynowej w Polsce nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Korzystanie z programu FBA sprawia, że nie musisz się już o to martwić. Amazon udostępni Ci swoją powierzchnię magazynową. Ty zaś możesz sprzedawać swoje produkty, nie troszcząc się już o logistyczne aspekty tego procesu.

Transakcje międzynarodowe są teraz na wyciągnięcie ręki

Sprzedaż przy wykorzystaniu metody dropshipping otwiera Twój sklep na bezproblemowe transakcje przeprowadzane z klientami w Polsce i całej Europie. Zamówienie z Wielkiej Brytanii? Niemiec? Teraz już nie musisz martwić się skomplikowanymi procedurami wysyłki zagranicznej. Amazon zadba o dopełnienie wszystkich formalności.

Płynna realizacja zamówień

Jeżeli Twoja firma ma dużo zamówień, często mogą zdarzać Ci się opóźnienia w wysyłce. Skorzystanie z usługi FBA eliminuje ten problem. Nie ma takiej ilości zamówień, których Amazon nie byłby w stanie obsłużyć! Dzięki temu nie narazisz się na niezadowolenie klientów, którzy doceniając sprawną obsługę, na pewno chętniej skorzystają z Twojej oferty w przyszłości.

Program Amazon Prime

Prowadzenie sprzedaży metodą FBA sprawia, że automatycznie zostajesz uczestnikiem programu Amazon Prime. Dzięki Prime, Twoje oferty są lepiej widoczne. Dzieje się tak, gdyż usługa Prime gwarantuje klientom darmową dostawę, dzięki czemu jest ona najczęściej zaznaczanym filtrem w procesie wyszukiwania produktu.

Wady programu FBA

Oczywiście nigdy nie jest tak, że dane rozwiązanie ma jedynie zalety. Tak samo jest i w tym przypadku. Program FBA ma zarówno swoje jasne, jak i ciemne strony. Co należy do tych drugich?

Przede wszystkim koszty. Jak już wspominaliśmy, korzystanie z programu FBA pociąga za sobą opłaty za magazynowanie i wysyłkę produktów. Jeżeli korzystamy z usług dodatkowych (np. pakowania towarów) Amazon naliczy nam dodatkowe opłaty.

Nie mamy także żadnej kontroli nad lokalizacją naszego produktu. Magazyny Amazon zlokalizowane są w całej Europie. Przekazując produkty do magazynu nie wiemy, gdzie dokładnie on trafi. W niektórych przypadkach może to sprawić, że dany produkt nie zostanie dostarczony tak szybko, jakbyśmy tego oczekiwali, co może się wiązać z niezadowoleniem klientów.

Istotną wadą jest także polityka prowadzona przez Amazon. Platforma cechuje się niezwykle prokliencką postawą. Oczywiście ze strony klienta jest to zaleta i gwarancja najwyższej jakości. Dla sprzedawców oznacza jednak wysokie wymagania. Jeżeli ich nie spełnisz, Twoje konto może zostać zablokowane.

Jakie programy FBA funkcjonują w Europie

W krajach Unii Europejskiej dostępnych jest kilka programów FBA. Należą do nich:

Skuteczna sprzedaż na Amazon dzięki upreseller.com

Czy powinien wybrać program Amazon FBA?

Masz już ogólną wizję tego, jak wygląda sprzedaż przy wykorzystaniu FBA. Mimo kilku wad jest to program, który warto rozważyć, zwłaszcza, jeśli sprzedajesz większe ilości towaru. Amazon wykona za Ciebie większość czynności związanych z logistyką. Konieczność poniesienia niewielkiej opłaty nie jest w tym przypadku dużą wadą. W zamian pozostaje Ci konieczność dbania jedynie o uzupełnianie zapasów w magazynach Amazon. W tym procesie pomoże Ci jedno z narzędzi na koncie sprzedawcy – shipping plan.

Nie wiesz jak prowadzić program FBA w swoim sklepie? Pomożemy Ci!

Jeżeli nie do końca odnajdujesz się w obsłudze FBA, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nasza firma oferuje usługę wdrożenie i realizacji zamówień za pośrednictwem programu FBA. Pomożemy Ci kontrolować stany magazynowe i zarządzać innymi aspektami programu w taki sposób, aby wszystko działało jak należy.

Jeżeli zatem potrzebujesz pomocy z programem FBA lub masz wątpliwości, jaki sposób sprzedaży wybrać – zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę