Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Amazon FBM vs FBA. Czym się różnią te dwa modele? Który jest lepszy?

Strona główna » Blog » Amazon FBM vs FBA. Czym się różnią te dwa modele? Który jest lepszy?
Współpraca Amazon
Amazon FBM vs FBA. Czym się różnią te dwa modele? Który jest lepszy?

Osoby rozpoczynające sprzedaż za pośrednictwem platformy Amazon konfrontują się z koniecznością wyboru typu sprzedaży jeszcze na etapie konfiguracji. Największym dylematem sprzedających jest wybranie jednego modelu spośród dwóch zaprezentowanych: FBM albo FBA. Czym charakteryzuje się Amazon FBM, a jakie cechy posiada Amazon FBA? Co wybrać, jeśli sprzedajesz wąską grupę produktów skierowanych na rynek krajowy? Chcesz dowiedzieć się więcej? W niniejszym artykule wyjaśniamy kwestie dotyczące doboru optymalnego modelu sprzedażowego na Amazon.

Model sprzedaży na Amazon? Fba czy fbm?

Model FBM czy FBA sprzedaży? Dlaczego wybór jest istotny?

Od wyboru odpowiedniego modelu będzie zależeć bardzo dużo. Każda z form sprzedaży nakłada na sprzedającego szereg praw i obowiązków, a także dodatkowych funkcjonalności związanych z realizacją zamówień klientów. Wśród najczęściej wymienianych propozycji modelowych wskazuje się FBA lub FBM. Rzadziej stawia się na model Seller-fulfilled Prime, choć i takie rozwiązanie znajduje swoich zwolenników. Czym się różnią poszczególne formy sprzedaży oraz z jakiej propozycji prowadzenia konta powinien zdecydować się sprzedawca?

Czym się cechuje model sprzedaży Amazon FBM – Fulfillment By Merchant?

FBM to inaczej Fulfillment By Merchant. Jest to model sprzedażowy, w którym to sprzedawca jest odpowiedzialny za proces dystrybuowania towarów. Wysyła on produkt bezpośrednio ze swojego magazynu, pamiętając o tym, aby paczka była odpowiednio przygotowania do przekazania firmie kurierskiej. Cały proces wysyłki jest realizowany przez sprzedawcę, który musi zadbać o terminowe przygotowywanie pakunków. Amazon może wspierać realizację zamówień, np. w przypadku początkujących sprzedawców.

Sprzedawca realizuje zamówienie

W tym modelu pomoc Amazona polega na m.in. udostępnianiu możliwości łatwego drukowania etykiet nalepianych na wysyłane zamówienie. Najważniejszym zadaniem sprzedawcy jest terminowe wysyłanie paczek – czyli przekazywanie gotowych pudełek kurierowi Amazona. Wymiary opakowań i ich maksymalna waga musi być zgodna z wytycznymi Amazona. Sprzedawca powinien zadbać o to, aby towar był odpowiednio przechowywany i gotowy do szybkiego spakowania. Jeśli towar nie zostanie wysłany przez sprzedawców korzystających z Amazon FBM w określonym terminie, platforma uruchamia indykator opóźnionych wysyłek, co obniża prestiż sprzedającego.

Magazyn na Amazon - jaką opcje wybrać FBA czy FBM?

Jakie plusy w modelu FBM dla sprzedawcy?

Sprzedawca realizuje zamówienie za pośrednictwem Amazon w formacie FBM. Jakie zalety płyną z prowadzenia sprzedaży w tym modelu? Poniżej wskazujemy na szereg cech przypisanych do Amazon FBM.

Różnice między FBM a FBA? Przede wszystkim wysyłka!

Amazon FBM przeznaczony jest dla osób, które cenią sobie niezależność i chcą sprzedawać np. produkty ekskluzywne przeznaczone dla konkretnej grupy klientów. Sprzedawcy nie muszą martwić się o zmiany cenowe np. w związku z przechowywaniem produktów w magazynie Amazon. Ten rodzaj sprzedaży polecany jest sprzedawcom, którzy posiadają niewielki i atrakcyjny asortyment, często o cechach luksusowych.

Amazon FBA – Fulfillment by Amazon

Amazon FBA to rodzaj sprzedaży, w którym sprzedawcy korzystają z magazynu Amazon jako pośrednika. Jak to wygląda w praktyce? Sprzedajesz produkty, ale zamiast zajmować się samodzielną wysyłką produktów i obsługą klienta, zlecasz wszystkie te czynności Amazonowi. Sprzedający korzystający z formy współpracy FBA (Fulfillment by Amazon) wysyła towary najpierw do placówek Amazon, w których odbywają się kolejne procesy tworzenia zamówienia dla klienta. Pracownicy amazon w centrach logistycznych wykonują takie zadania, jak: pakowanie, przechowywanie długoterminowe, wysyłka (w tym także towarów o dużych gabarytach).

Korzystanie z magazynu Amazon

W modelu FBA sprzedawcy muszą liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów (additional fees) związanych z całościową obsługą wysyłki. W praktyce wygląda to tak, że określony wolumen produktów wysyłany jest do Amazona, a następnie zostaje przechowywany w lokalnym centrum logistycznym. W momencie, gdy kupujący zdecyduje się na zakup produktu, pracownicy Amazon rozpoczynają obsługę wysyłki, czyli de facto wyręczają zadania Twojej firmy. Co ważne, Amazon zapewnia całościową obsługę zamówienia, w tym także obsługę zwrotów zamówienia.

Ship products of FBA. Specjalne programy dla sprzedających z Europy

Dla sprzedawców funkcjonujących w krajach UE przeznaczonych jest kilka programów Amazon FBA. Poniżej wymieniam trzy najczęściej spotykane i dostępne dla użytkowników z Polski.

  1. European Fulfilment Network. Polega na przechowywaniu produktów w lokalnym centrum, po czym towary są dystrybuowane do innych krajów w Europie.
  2. Pan-European. Program pozwala sprzedającego realizację wysyłek do określonego centrum logistycznego Amazon. Stamtąd firma rozsyła paczki do poszczególnych, mniejszych magazynów – tak, aby znajdowały się one bliżej potencjalnych klientów.
  3. Multi-Country Inventory. Czyli przechowywanie towarów w różnych krajach europejskich, w zróżnicowanych centrach magazynowych.

Skuteczna sprzedaż na Amazon - co wybrać fba czy fbm - upreseller

Model sprzedaży Amazon FBA – jakie są korzyści dla sprzedawców produktu?

Sprzedajesz produkty masowo? Amazon FBA będzie dla Ciebie najlepszą opcją

Amazon FBA to najlepszy model sprzedaży produktów przeznaczony dedykowany międzynarodowym, masowym sprzedawcom. znakomicie sprawdzi się w przypadku dystrybuowania produktów na terenie Unii Europejskiej i całej Europy – Amazon odciążą sprzedawcę ze żmudnego procesu przygotowywania zamówień. To także dobra opcja dla osób, które nie są w stanie zorganizować odpowiedniej przestrzeni magazynowej i chcą redukować ryzyko oraz koszty logistyczne. Amazon FBA nie jest jednak pozbawiony kosztów. Cena za korzystanie z FBA zależy od rozmiarów sprzedawanych produktów. Amazon nalicza opłatę za przechowywanie, za wysyłkę oraz za ewentualne inne usługi dedykowane sprzedawcom.

Seller Fulfilled Prime (SFP) – dla kogo trzecia droga sprzedawania produktów na Amazon?

Trzecim modelem sprzedaży na Amazon jest Seller Fulfilled Prime, który łączy w sobie funkcjonalności dwóch wyżej omówionych systemów. Seller Fulfilled Prime na Amazon to usługa przeznaczona przede wszystkim dla sprzedawców oferujących niestandardowe produkty luksusowe. Tutaj, na etapie realizowania wysyłki, podstawowe działania wykonuje sprzedawca. W Prime towar jest pakowany przez sprzedającego, po czym produkty odbiera kurier z Amazon. Dalszym procesem zajmuje się już firma, która przeprowadza wysyłkę i dba o to, aby klienci byli zadowoleni z szybkiego i skutecznego dostarczenia produktów. SFP to także dbałość o klienta w kontekście obsługi zwrotów i kontaktu.

FBA, FBM czy Prime?

Niestety, nie każdy może sprzedawać w oparciu o Seller Fulfilled Prime. Taka opcja przeznaczona jest dla sprzedawców wykonujących co najmniej 5 transakcji na dobę, przy czym współczynnik odrzuceń nie może być niższy, niż 1%. Można zatem stwierdzić, że model Prime jest bardziej prestiżowy niż FBA, FBM. Sprzedający musi także kontrolować rozmiar oraz wagę całkowitą, jaką posiadają produkty. Seller Fulfilled Prime pozwala na uzyskanie większej kontroli nad procesem wysyłki, jednocześnie zachowując duży prestiż związany z posiadaniem odznaki Prime.

Sprzedaję produkty Amazon w całej Europie – jaki model wybrać?

Każdy z zaprezentowanych modeli sprzedażowych aktywnych na platformie e-commerce Amazon ma szereg zalet i funkcjonalności. Tak naprawdę nie da się jednoznacznie wskazać, który z nich jest najlepszy. Dla każdego sprzedawcy inny format realizacji tego procesu będzie najbardziej odpowiedni. Jeśli sprzedajemy produkty o niskiej marży, przy czym wolumen sprzedawania nie jest imponujący, to najlepszą opcją będzie FBM. Z kolei FBA przyda się osobom, które chcą się w pewien sposób odciążyć od obowiązków magazynowania, przechowywania i wysyłania określonych produktów dla odbiorców. Wraz z rozwojem firmy ilość oferowanych dóbr może się zwiększać, a co za tym idzie, magazyn domowy może być niewystarczający. Jako sprzedawca i właściciel swojej marki musisz sam zdecydować, z którego typu sprzedawania dóbr na Amazon najlepiej skorzystać: z FBM, FBA czy SFP.

Jak prowadzić wysyłkę dla klientów łącząc funkcje FBA i FBM?

Dla osób chcących połączyć funkcjonalność FBM z FBA poleca się korzystania z SFP. Jednakże jest to stosunkowo restrykcyjny model, który wymaga spełnienia szeregu warunków. Wśród głównych oczekiwań Amazona wyróżnia się niski współczynnik odrzuceń zamówień oraz określoną liczbę realizowanych wysyłek dziennie. Oznacza to, że nie każdy będzie mógł przejść na ten tryb prowadzenia konta sprzedażowego w Amazon.

Krótkie podsumowanie

Reasumując, FBA przyda się wówczas, gdy realizujesz masową sprzedaż różnorodnych produktów, które są rozchwytywane przez klientów. Jeśli stawiasz na sprzedaż dóbr luksusowych i jesteś w stanie w pełni zadbać o stany magazynowe i format wysyłki – FBM jest dla Ciebie. Musisz wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz wybrać najbardziej pasujący model do formy swojej działalności w Amazon.

Masz pytania? Napisz do Nas!

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę