Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Amazon – sprzedaż w Polsce

Strona główna » Blog » Amazon – sprzedaż w Polsce
Pozycjonowanie sklepów Amazon
Amazon – sprzedaż w Polsce

Amazon sprzedaż w Polsce

Jeśli chcesz z sukcesem sprzedawać na Amazon, niestety nie wystarczy założenie konta sprzedawcy, wystawienie produktów i oczekiwanie na ogromny sukces. Owszem, wielu z nas chciałoby, aby było to tak proste. Zapewniamy Cię, że nie jest. Dlatego też, zanim zaczniesz podbijać światowe rynki za pośrednictwem Amazon, zapoznaj się kilkoma kwestiami, które pomogą Ci uzyskać dobre wyniki na platformie Amazon. Najistotniejsze jest zrozumienie ogólnych zasad sprzedaży na największej platformie sprzedażowej oraz zapoznanie się z jej możliwościami i potencjałem poszczególnych modeli biznesowych.

Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że na początku sprzedaż na Amazon może być nieco zagmatwana, a panujące na niej zasady trudne do zrozumienia. Dlatego też przedstawiamy krótki przewodnik o tym, na co zwrócić uwagę przy zdobywaniu potencjalnych klientów.

Sprzedaż na marketplace - amazon w Polsce

Czy warto mieć konto sprzedawcy Amazon?

Bez wątpienia warto utworzyć nowe konto sprzedawcy. Sprzedaż produktów na Amazon ma niezliczoną ilość zalet. Przede wszystkim przedsiębiorcy w Polsce, którzy posiadają konta sprzedawcy, wskazują jako największą zaletę możliwość sprzedaży swoich produktów za pośrednictwem magazynów Amazon. Ponadto Amazon pozwala na promowanie produktów w bardzo atrakcyjnym modelu PPC. Warto nadmienić, że Amazon zrzesza ponad 340 milionów klientów z całego świata. Jest to miejsce, do którego duże zaufanie mają zagraniczni klienci, w szczególności do niezwykle bezpiecznych transakcji. Konto na Amazon pozwoli Ci podbić zagraniczne rynki sprzedażowe oraz zwiększyć maksymalnie swoje zyski. Jeśli obawiasz się wejścia w nieznane wody, poniżej dowiesz się, kto może pomóc Ci w stawianiu pierwszych, często nieudolnych kroków w nowym środowisku przedsiębiorczym.

Zacznij sprzedawać na Amazon by zwiększyć swoje szanse na sukces

By rozpocząć sprzedaż na Amazon, po pierwsze musisz założyć konto sprzedawcy. Amazon oferuje dwa rodzaje kont: profesjonalne i indywidualne. W przypadku, gdy od razu chcesz sprzedawać produkty należycie, postaw na pierwszy rodzaj konta. Dodatkowo niektóre z kategorii produktu są dostępne dla wszystkich sprzedawców, a niektóre z nich wymagają konta sprzedawcy z pakietem profesjonalnym, zatwierdzenia sprzedaży bądź zawierają produkty, które mogą być sprzedawane tylko przez sprzedawców zewnętrznych. Należy wspomnieć również o tym, że profesjonalne konto daje dostęp do zaawansowanych narzędzi, w tym promocji, reklam czy raportów ze sprzedaży. Jeśli sprzedajesz więcej niż 40 produktów w każdym miesiącu, chcesz reklamować swoje produkty, chcesz spełnić wymagania i zajmować wysokie miejsce na stronach produktów, warto w nie zainwestować.

Pamiętaj, że do założenia konta sprzedawcy musisz przygotować odpowiednie dokumenty, by potwierdzić swoją tożsamość, w tym m.in. kserokopię dowodu tożsamości oraz odpis z KRS. Uzupełnij również uważnie wskazanie pola o wszystkie dane rejestracyjne firmy, firmowy adres e mail, numer telefonu konto bankowe.

Zacznij sprzedaż na Amazon dzięki specjalistą z Upreseller

Konto klienta Amazon pozwala na rejestrację konta sprzedawcy

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość użycia swojego konta klienta na Amazon w celu rejestracji konta firmowego. Nie ominie Cię jednak proces weryfikacji Twojej tożsamości. Jak wyżej wspomniano, przygotuj sobie wszystkie dane firmowe, w tym również niezbędna jest aktywna karta kredytowa (dobra wiadomość jest taka, że Amazon akceptuje także międzynarodowe karty kredytowe).

Amazon sprzedaż w Polsce – co można sprzedawać na Amazonie?

Pośród kategorii, które nie wymagają zatwierdzenia, znajdują się między innymi instrumenty muzyczne, obuwie, gry wideo, oprogramowanie oraz kategorie urządzeń elektronicznych.

Z kolei kategorie wymagające zatwierdzenia obejmują produkty takie jak odzież, kosmetyki oraz zegarki.

Amazon informuje również o tym, aby dodawanie produktów markowych było uzasadnione prawami autorskimi bądź patentowymi.

Jak sprzedawać na Amazonie z Polski?

Pomimo tego, że Amazon jest jedną z najlepszych platform sprzedażowych, polscy sprzedawcy rzadko decydują się na założenie konta na niej. Na stronie stale działa tylko kilku tysięcy polskich przedsiębiorców. Najczęściej wskazywaną obawą przez polskich sprzedawców jest założenie firmy za granicą. I tutaj możemy Cię zaskoczyć, ponieważ nie musisz rejestrować swojego biznesu za granicą. Posiadając polską spółkę, bez problemu możesz zacząć sprzedawać w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Ponadto warto zarejestrować VAT w kraju, w którym prowadzisz sprzedaż. Często jest on dużo niższy niż w Polsce i uprawnia Cię do skorzystania z Fulfillment by Amazon.

Progi i stawki VAT

Zarejestrowanie VAT od początku sprzedaży na Amazon w kraju, w którym zbywasz swoje produkty, może być dla Ciebie bardzo korzystne. Dzięki niższym stawkom VAT możesz generować wyższe zyski oraz wystawiać produkty za konkurencyjną kwotę.

Do niedawna każdy z krajów Unii Europejskiej posiadał indywidualny próg, po przekroczeniu, którego należało udać się do tamtejszego Urzędu Skarbowego. Obecnie próg rejestracyjny VAT wynosi 10 000€ dla handlu na terenie całej Unii Europejskiej.

sprzedaż na Amazon dzięki reklamie ppc i pozycjonowaniu

Prowizja dla produktów o łącznej cenie sprzedaży do określonej kwoty

Podczas zakładania konta pamiętaj, by zapoznać się z tabelą opłat abonamentowych. Prowizje od sprzedaży zależą od kategorii produktu i wynoszą od 7% do 15%. I tak na przykład dla akcesoriów elektronicznych wynosi ona 12%, a akcesoria komputerowe objęte są 8%. Przy obliczaniu pełnego kosztu sprzedaży na platformie Amazon, weź pod uwagę dodatkowe koszty sprzedaży. Mianowicie prowizja naliczana jest od końcowej ceny dla konsumenta, czyli ceny produktu wraz z kosztami wysyłki i pakowaniem na prezent. Poniżej zapoznaj się kilkoma przykładami pokazującymi stawki prowizji:

 

KategoriaStandardowe prowizje od sprzedaży
Produkty dla niemowląt15% – produkty o łącznej cenie sprzedaży powyżej 40 zł

8% – produkty o łącznej cenie sprzedaży do 40 zł

Urządzeń elektronicznych

– akcesoria komputerowe

8% za części całkowitej ceny sprzedaży powyżej 400 zł

15% za części całkowitej ceny sprzedaży do 400 zł

Uroda15% – produkty o łącznej cenie sprzedaży powyżej 40 zł

8% – produkty o łącznej cenie sprzedaży do 40 zł

Ubrania15% – produkty o łącznej cenie sprzedaży do 180 zł

7% za część całkowitej ceny sprzedaży powyżej 180 zł

Artykuły spożywcze15% dla produktów o łącznej cenie sprzedaży powyżej 40 zł

8% dla produktów o łącznej cenie sprzedaży do 40 zł

Zdrowie15% – produkty o łącznej cenie sprzedaży powyżej 40 zł

8% – produkty o łącznej cenie sprzedaży do 40 zł

Biżuteria5% za części całkowitej ceny sprzedaży powyżej 1000 zł

20% za części całkowitej ceny sprzedaży do 1000 zł

Urządzenia do higieny osobistej15% – produkty o łącznej cenie sprzedaży powyżej 40 zł

8% – produkty o łącznej cenie sprzedaży do 40 zł

Co to jest Amazon Seller Central i Vendor Central?

Seller Central i Vendor Central to model sprzedażowy w serwisie Amazon. Pierwszy z nich jest dla sprzedawców, którzy swoje produkty wysyłają bezpośrednio do klientów Amazon. Vendor Central to model, w którym klient dostarcza hurtową ilość towaru do serwisu Amazon, a jego sprzedażą zajmuje się portal. Warto wiedzieć, że sprzedawcy korzystający z planu indywidualnego, w przeciwieństwie do sprzedawcy z planem profesjonalnym, mają ustaloną odgórnie stawkę za wysyłkę dla każdego rodzaju produktów.

Jednym z modeli sprzedaży jest Fulfillment by Amazon, który często wybierany jest przez polskich sprzedawców. Pozwala on na wysyłkę swoich produktów bezpośrednio do magazynów Amazon. Ich dalszą wysyłką oraz kontaktem z klientem zajmuje się Amazon. Program ten jednak jest dodatkowy płatny.

Sprzedaż na Amazon - zaufaj ekspertom

Jak wysyłać na Amazon z Polski?

W przypadku produktów  na Amazon przedsiębiorcy mogą wysłać sprzedany przedmiot samodzielnie do kupujących, bądź skorzystać z możliwości centrów logistycznych Amazon. Jeden sprzedawca może korzystać z dwóch rodzajów wysyłek produktów Amazon. W sytuacji kiedy sprzedawca decyduje się na realizację samodzielnej wysyłki, Amazon pobiera opłaty za wysyłkę na podstawie wybranej usługi oraz kategorii produktów. Jak wcześniej wspomniano, sprzedawcy posiadający plan profesjonalny mogą ustalać własne stawki za wysyłkę. Zasada ta jednak nie obejmuje produktów amazon takich jak książki, filmy wideo i muzykę. Wykorzystując centra logistyczne Amazon do wysyłki, mamy pewność, że sprzedany przedmiot zostanie dostarczony do klienta w sposób bezpieczny i szybki.

Korzyści sprzedaży na Amazon dla polskich firm

Niskie koszty biznesu

Jedną z najczęściej wskazywanych korzyści dla polskich sprzedawców są niskie koszty prowadzenia biznesu. W Polsce koszty sprzedaży, magazynowania produktów czy koszty pracy są dużo niższe niż np. w Niemczech. Dlatego też oferta polskich producentów jest korzystniejsza.

Lokalizacja na mapie świata

Polska jest krajem, który jest bardzo dobrze skomunikowany z Niemcami, Słowacją czy Czechami. Dlatego też niejednokrotnie wysyłka towary z Polskich do wskazanych krajów jest dużo tańsza niż przesyłki wewnątrz tych państw. Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura kolejowa, lotnicza oraz drogowa, pozwala na płynny przepływ towarów. Podkreśla to, chociażby fakt, że Amazon zdecydował się na wybudowanie swoich centrów logistycznych w naszym kraju.

Ceny produktów

Sprzedany produkt to produkt atrakcyjny i najkorzystniejszy cenowo dla klienta. Sprzedawca, który ma korzystne ceny, może liczyć na dużą ilość potencjalnych klientów. Przedsiębiorcy z Polski często mają lepsze oferty od firm z Zachodu.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Jeśli nadal obawiasz się wkroczyć w świat Amazona, możesz skorzystać z ofert firm, które wykonają całą oprawę sprzedażową za Ciebie. Firmy te specjalizują się w kompleksowej obsłudze kont sprzedażowych. Pamiętaj, że żadne początki nie są łatwe. Warto mieć obok siebie osobę, która pomoże Ci postawić pierwsze kroki w nieznanym dla Ciebie otoczeniu.

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy specjalistów, którzy zapewnią profesjonalną obsługę Twojego klienta w kilku językach. Ponadto dzięki nim zdecydowanie zwiększysz zyski ze sprzedaży swoich produktów oraz wypłyniesz na międzynarodowe wody biznesu.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę