Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Amazon Vendor i Seller

Strona główna » Blog » Amazon Vendor i Seller
Serwis sprzedażowy na Amazonie
Amazon Vendor i Seller

Amazon ma ponad 9,5 miliona sprzedawców na całym świecie, z czego 1,9 miliona energicznie sprzedaje na rynku. W 2020 roku sprzedaż usług sprzedawców zewnętrznych wyniosła 80,5 miliarda dolarów. W 2020 r. Amazon dodał 200 000 nowych sprzedawców z całego świata, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z rokiem 2019. Amazon ma dostępnych ponad 30 różnych kategorii produktów. W rezultacie zrozumienie wyraźnego rozróżnienia między Amazon Seller Central i Amazon Vendor Central jest wymagane dla wszystkich rodzajów firm i osób, które chcą rozszerzyć swoje rynki i odkrywać nowe możliwości.

Na platformie Amazon istnieją dwa rodzaje modeli do wprowadzania i sprzedaży produktów na rynek

Są to modele Centrum Vendor i Centrum Seller. Każdy ma swój własny zestaw cech. W rezultacie decyzja o wyborze między nimi zostanie podjęta w zależności od preferowanego stylu sprzedaży danych produktów. Najważniejszą różnicą między Amazon Vendor Central i Amazon Seller Central jest punkt, który bezpośrednio sprzedaje Twoje produkty. Wybór Vendor Central oznacza, że Amazon kupuje od Ciebie Twoje produkty, a następnie odsprzedaje je swoim klientom. Dzięki Seller Central sprzedajesz swoje produkty bezpośrednio konsumentowi.

Jeśli chcesz sprzedawać na Amazon, najprościej byłoby skontaktować się ze specjalistami z Upreseller. Doświadczeni profesjonaliści pomogą Ci na każdym etapie.

Specjaliści ds. sprzedaży na Amazon pomogą w sprzedaży w modelu Amazon Vendor Central

 

Amazon Seller Central i jego cechy

Amazon Seller Central to interfejs sieciowy używany przez handlowców do efektywnego zarządzania ich zamówieniami oraz do wprowadzania na rynek i sprzedaży swoich produktów bezpośrednio klientom na rynku Amazon. Osoba sprzedająca za pośrednictwem Amazon Seller Central jest uważana za sprzedawcę zewnętrznego. Sprytni sprzedawcy korzystają z Fulfillment by Amazon (FBA). Jednak każdy może korzystać z Centrum Seller i zachować pełną kontrolę nad listą i cenami swoich produktów. Amazon Seller Central ma cztery główne obszary zarządzania, a mianowicie zarządzanie zapasami, obsługę sprzedaży, wysyłkę produktów i obsługę zwrotów.

Jak zostać Amazon Seller?

Amazon oferuje zarówno indywidualne, jak i profesjonalne konta sprzedawców. Podczas gdy konta profesjonalnych sprzedawców wymagają miesięcznej subskrypcji, większość firm wybierze konta profesjonalnych sprzedawców, ponieważ oferują one obniżone koszty przy sprzedaży ponad 40 produktów miesięcznie oraz kategorie bonusowe, które są dostępne podczas korzystania z profesjonalnego planu sprzedawcy Amazon. Ponadto istnieją inne korzyści dla profesjonalnych sprzedawców Amazon w porównaniu ze sprzedawcami indywidualnymi. Profesjonalni sprzedawcy Amazon mogą zarządzać zapasami za pomocą plików danych, arkuszy kalkulacyjnych i raportów. Mogą tworzyć promocje, usługi upominkowe i inne specjalne funkcje aukcji. Dla zewnętrznego sprzedawcy Amazon dostępne są dwie opcje realizacji zamówień otrzymywanych za pośrednictwem rynku Amazon. Wszystkie zadania związane z obsługą klienta, wysyłką i zwrotami zamówień możesz obsługiwać samodzielnie lub za pośrednictwem zewnętrznego dostawcy usług logistycznych, którego musisz wybrać. Ten program nazywa się Amazon Fulfilled By Merchant (FBM). Alternatywnie możesz zezwolić firmie Amazon na obsługę tego procesu, rejestrując się w programie Fulfilled By Amazon (FBA). Jeśli korzystasz z FBA, nazwę Twojej firmy można dodać do strony zamówienia a Twoi klienci zobaczą „sprzedawane przez markę A i realizowane przez Amazon”, gdy kupują Twoje produkty. Liczba odnoszących sukcesy sprzedawców FBA stale rośnie i istnieje rosnące zapotrzebowanie na kupowanie tych firm.

Upreseller oferuje skuteczną sprzedaż na Amazon w modelu Amazon Seller Central

 

Plusy przynależenia do Amazon Seller Central

Przybliżony koszt członkostwa w Amazon Seller Central

Taki koszt zależy od planu sprzedaży na amazon, kategorii produktu, strategii realizacji i innych zmiennych rzeczy. Opcje są elastyczne, więc możesz znaleźć kompromis który Tobie pasuje najbardziej. Amazon pobiera opłaty za polecenie każdego sprzedanego przedmiotu. Kwota zależy od kategorii produktu. Opłaty za realizację zamówień Amazon odnoszą się do kosztów wysyłki zamówień w zależności od tego, czy realizujesz własne zamówienia, czy korzystasz z realizacji przez Amazon (FBA). Pojawiają się również inne koszty, gdyż niektórzy sprzedawcy mogą ponosić długoterminowe opłaty za przechowywanie lub płacić za opcjonalne programy, takie jak reklamy lub usługi konta premium.

Amazon Vendro Central i jego cechy

Główna różnica między Amazon Seller a Vendor zależy od tego, kto sprzedaje produkt. Amazon Vendor Central to usługa, która pozwala, zarówno firmom, jak i osobom fizycznym, sprzedawać swoje produkty na rynku Amazon. Ale Amazon nie działa jako kanał, w którym towary docierają do klienta, ale raczej jako platforma. Sprzedawcy sprzedają swoje produkty kupującym zatrudnionym w Amazonie, którzy następnie wymieniają i odsprzedają produkty użytkownikom (klientom) Amazonu. Dlatego Amazon Vendor Central jest używany głównie przez dystrybutorów i producentów. Jeśli sprzedajesz za pośrednictwem Vendor Central, jesteś uważany za sprzedawcę pierwszego. Działasz jako dostawca, sprzedając swoje produkty bezpośrednio do Amazon w ogromnych ilościach. Centralna Rejestracja Sprzedawcy odbywa się wyłącznie na zaproszenie. Często sprzedawcy zaczynają od Seller Central i generują popyt na swoje produkty, aby zachęcić Amazon do hurtowego zakupu ich produktów za pośrednictwem programu Vendor Central. Aby tego nie komplikować, sprzedawca przyjmuje rolę dostawcy. W rezultacie Twoje produkty będą oferowane w taki sam sposób, jak na stronie Amazon. W tym samym czasie platforma określa cenę towaru, a Twoja rola w całym tym procesie jest raczej ograniczona. Możesz zaprojektować produkt, który spodoba się Amazonowi, a on zajmuje się resztą.

Upreseller oferuje pomoc na każdym etapie sprzedży na Amazon

 

Jak zostać Amazon Vendor?

Niemożliwe jest po prostu uzyskanie dostępu do modelu Vendor Central jako prosperujący sprzedawca. Decyzja o zaakceptowaniu sprzedawcy leży w gestii Amazon. Innymi słowy, nie każdy ma dostęp do tej usługi. Amazon Vendor Central to platforma, która zaprosi Cię, jeśli uzna, że możesz dołączyć jako sprzedawca (dostawca). Amazon używa algorytmu, aby uwzględnić swoich dostawców. Istnieje kilka aspektów, które Amazon rozważy, zanim wyrazi chęć i zainteresuje się Twoją firmą. Podstawowym aspektem jest to, że Amazon zbada Twoją firmę, aby dowiedzieć się, czy odnosisz sukcesy jako sprzedawca. Jeśli sprzedajesz określoną listę produktów, które będą pasować do rankingu tej kategorii i mogą prowadzić do wielu wymian, Amazon może uznać Twoją firmę za odpowiednią. Nie musisz przechodzić przez ten proces, jeśli jesteś dobrze znaną marką. Amazon już wie, że posiadasz lojalną bazę klientów i że Twoje produkty są bardzo atrakcyjne dla ludzi. Dzięki temu Amazon zdaje sobie sprawę ze znaczenia Twojej oferty, która jest skuteczna na rynku i nie potrzebuje dodatkowych informacji, aby udowodnić wartość Twojej marki. Jeśli jesteś sprzedawcą w Amazon Seller Central, Amazon może potwierdzić i zaprosić cię do Amazon Vendor Central.

Plusy przynależenia do Amazon Vendor Central

Amazon Seller i Amazon Vendor - 2 modele skutecznej sprzedaży na Amazon z Upreseller

 

Przybliżony koszt członkostwa Amazon Vendor Central

Jeśli korzystasz z Seller Central, opłaty naliczane są na podstawie opłaty za transakcję zgodnie z rzeczywistym użyciem. Jeśli chodzi o Amazon Vendor Central, możesz być pewny, że nic Cię to nie będzie kosztować, z racji gdyż to Amazon kupuje od Ciebie rzeczy.

Ponieważ Amazon korzysta z cen hurtowych dla modelu Vendor Central, zazwyczaj prosi sprzedawcę o zapłatę 4% – 10% na pokrycie kosztów slotów i marketingu. Gdy sprzedaż wzrośnie, Amazon może również zażądać wyższych opłat marketingowych lub opłat za obsługę aktywnego konta.

Podsumowanie

Największą różnicą między Amazon Seller Central i Vendor Central jest to, kto sprzedaje produkty klientowi końcowemu, być może jesteś to Ty lub Amazon. Zarówno Seller jak i Vendor mają swoje wady i zalety. Przy sprzedaży w Amazon Vendor Central wymagane jest mniejsze zaangażowanie, bo to Amazon dba o obsługę klienta. Przy Amazon Seller Central zapewniona jest większa elastyczność dla sprzedawcy ale sprzedawca musi sam kontrolować więcej rzeczy. Sprzedawcy mogą przykładowo ustalić swoje własne ceny i zadecydować kiedy jest najlepszy czas na międzynarodową ekspansję ich firmy. Dla niektórych idealnym rozwiązaniem jest jednoczesne korzystanie z obu usług. Najważniejsze jest aby dokładnie upewnić się, co jest bardziej atrakcyjną opcją dla danej firmy oraz co może sprawić, aby wynik końcowy był satysfakcjonujący.

Interesuje Cię sprzedaż na Amazon? Zapraszamy!

 

 

 

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę