Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

ASIN Amazon – identyfikator produktu dla katalogu Amazon

Strona główna » Blog » ASIN Amazon – identyfikator produktu dla katalogu Amazon
Sprzedaż w internecie
ASIN Amazon – identyfikator produktu dla katalogu Amazon

Amazon to platforma, którą obecnie warto się zainteresować. Jeśli masz zamiar korzystać z jej dobrodziejstw, to po krótkim czasie obcowania z Amazonem spotkasz wiele tajemniczo brzmiących skrótowców. Jednym z nich jest ASIN, którego celem jest porządkowanie informacji dotyczących identyfikacji produktów. Można stwierdzić, że numer ASIN jest liczbą porządkową, która rozjaśnia kwestie dotyczące optymalizacji ofert sprzedażowych na platformie Amazon.

ASIN przydzielony produktowi

Okazuje się, że kod jest bardzo ważnym i pomocnym ciągiem znaków, służącym do celów identyfikacyjnych i reklamowych. Bez niego żaden produkt w Amazon nie może zostać sprzedany. Czym dokładnie jest kod ASIN i dlaczego bez wyjątku każdy sprzedawany produkt musi być w niego opatrzony? Wyjaśniam te kwestie w poniższym artykule.

Identyfikator produktu Amazon

Numer ASIN jest niezbędny w kontekście sprzedaży każdego, poszczególnego produktu na Amazon. Co ciekawe, kody są rozdzielone pomiędzy poszczególne kraje, dlatego innym kodem ASIN będzie identyfikować się ten sam produkt sprzedawany we Francji, a innym ten dystrybuowany na rynek amerykański. Niekiedy wykorzystuje się dwa rodzaje ASIN: nadrzędny oraz podrzędny. Jest to przydatne w kontekście tworzenia różnych podtypów produktów, np. rodzajów czy wariacji dotyczących towaru. Wszystkie produkty dostępne w sprzedaży w serwisie Amazon posiadają już przypisane kody ASIN, wobec czego bardzo łatwo je wyszukać.

Czym jest tajemniczy numer ASIN w serwisie Amazon?

Amazon to przedsiębiorstwo nastawione na szeroką współpracę z międzynarodowymi klientami. Oznacza to mniej więcej tyle, że Amazon oddziałuje na globalny rynek, zapewniając dostęp do swoich produktów praktycznie w każdym miejscu na globie. To sprawia, że firma musiała wypracować kilkanaście skutecznych technik zarządzania swoimi stanami magazynowymi i ogólnie rozumianą logistyką. Tak duże przedsięwzięcie, nastawione na globalny sukces, było możliwe dzięki opracowaniu systemu identyfikowania produktów, określanego jako ASIN. To tak naprawdę skrótowiec od anglojęzycznego sformułowania Amazon Standard Identification Number, oznaczającego Standardowy Numer Identyfikacyjny Amazon.

upreseller.com - specjaliści od sprzedaży na Amazon

W jakich celach wykorzystuje się kod ASIN Amazon?

ASIN służy m.in. do:

Amazon Standard Identification Number – jak wygląda? Numery ASIN i produkty na stronie

Numer ASIN w serwisie Amazon to 10-cyfrowy kod identyfikatora produktu. Jest on swojego rodzaju niepisaną normą, wykorzystywaną do oznaczania poszczególnych towarów dystrybuowanych na platformie e-commerce. Można wskazać, że jest to kod obligatoryjny, wymagany przez Amazon – żaden produkt nie może zostać sprzedany bez posiadania odpowiedniego znacznika. Nieco wątpliwości może budzić fakt nazwania samego kodu ASIN.

Oryginalny numer strony produktu

Okazuje się, że wbrew nazwie nie jest on ustandaryzowaną normą, a jedynie zwykłym kodem – którego jednak Amazon kurczowo trzyma się przy rozdawaniu identyfikatorów produktom. ASIN produktu jest w pełni unikatowy, a dzięki jego obecności pracownicy wewnętrzni Amazona są w stanie rozpoznawać nowy produkt z danym kodem ASIN. Tego typu znacznik wykorzystuje się w placówkach Amazon na całym świecie.

Sprzedajesz produkt? Gdzie znaleźć ASIN produktu i jak stworzyć nowy?

Amazon przydziela kody ASIN nowym towarom, które jeszcze nie znajdują się w bazie produktów. Unikatowe kody pozwalają na to, by sprzedawca mógł skutecznie zaprezentować swoje produkty dysponując uniwersalnym i konkretnym numerem ASIN. Kod widoczny jest bezpośrednio na stronie produktu, dodatkowo może zostać opatrzony kodem kreskowym, co jest przydatne przede wszystkim dla pracowników centrów logistycznych. Aby uzyskać nowy wpis do katalogu Amazon należy, jako sprzedawca, nabyć numer ASIN. Istnieje łatwy sposób na jego uzyskanie: można zdobyć go samodzielnie, rejestrując produkt.

Skuteczna sprzedaż na Amazon z upreseller.com

Numer GTIN – czym jest i dlaczego jest tak bardzo potrzebny?

Wcześniej należy zdobyć jednak numer GTIN (czasami określany jako EAN – European Article Number), czyli globalny numer jednostki handlowej – Global Trade Item Number. Może być on sprzężony np. z kodem ISBN – który przydzielany jest książkom. Jeśli nie wiemy, jaki kod GTIN posiada dany produkt, powinniśmy się skontaktować z producentem w celu ustalenia. Jeśli sami jesteśmy producentami danego towaru, to musimy go zarejestrować w systemie GS1 US. Po ukończeniu tego przedsięwzięcia otrzymujemy GTIN, co jest równoznaczne z możliwością starania się o nadanie numeru ASIN.

Działania w centrali sprzedającego Amazon – jeden ze sposobów na uzyskanie kodu ASIN

Aby zdobyć ten kod należy przejść do centrali sprzedawcy w Amazon (Amazon Seller Central), a następnie wybrać opcję dotyczącą dodawania nowych produktów (click and add new product). Po przekierowaniu do strony produktu otrzymamy kilka rubryk do uzupełnienia: w tym jedną poświęconą numerowi GTIN, co pozwoli nam uzyskać kod ASIN na Amazonie.

Potencjalne problemy z ASIN – inny kod ASIN na stronie tych samych produktów

ASIN Amazon porządkuje bazę danych dotyczącą konkretnego produktu. Okazuje się jednak, że wciąż występują komplikację w kontekście przyznawania numerów ASIN poszczególnym towarom. Zdarza się, że w przypadku tego samego produktu posiada on dwa odmienne numery ASIN – co teoretycznie nie powinno mieć miejsca. Wówczas należy przeprowadzić dokładne rozpoznanie dotyczące oryginalności i zgodności danego produktu.

Amazon w Polsce i na całym świecie - zacznij sprzedaż już dziś z upreseller.com

Zasady regulaminowe, które uniemożliwiają dublowanie produktów z takimi samymi kodami ASIN

Generowanie nowych numerów ASIN w momencie, gdy sprzedajesz produkty podobne (czyli dokładnie ten sam produkt) jest działaniem niedozwolonym – w razie wątpliwości skontaktuj się z Amazon (Amazon Inc. or its affiliates) w celu wyjaśnienia takiej sytuacji. W niektórych sytuacjach tworzenie zduplikowanych produktów posiadających osobne numery ASIN może poskutkować tymczasową lub stałą blokadą konta. Istnieje niestety także możliwość usunięcia konta, jeśli sytuacja z naruszaniem regulaminu na stronach produktów będzie pojawiać się systematycznie.

Przypadki, w których ASIN może być różny dla tego samego produktu

Numery ASIN mogą być różne w przypadku, gdy podobne produkty różnią się np. kolorystyką czy rodzajem oprogramowania. Przykładem może być smartfon dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej. Dwie strony produktowe będą posiadały inny rodzaj kodu ASIN.

Amazon ASIN – jak zwiększyć szansę na uzyskanie kodów ASIN

Przede wszystkim upewnij się, czy posiadana informacja o kodzie ISBN, EAN czy GTIN jest w pełni poprawna. Opisanie produktów nieprawidłowymi numerami kodów jest niedozwolone i może poskutkować zablokowaniem możliwości prowadzenia sprzedaży. Jeśli wiemy, że określony ciąg kodu jest przypisany do konkretnego produktu, możemy wówczas wnioskować o nadanie numeru ASIN. W przypadku brakujących danych o produkcie skorzystajmy z pomocy producenta danych produktów.

Optymalizacja oferty sprzedażowej Amazon – trzy wskazówki

Jeśli chcemy lepiej zoptymalizować ofertę sprzedażową Amazon i zwiększyć szansę na przekonanie odbiorców do zakupów, dobrym wyjściem będzie używanie poniższych wskazówek:

Jak znaleźć kod ASIN

ASIN zamieszczany jest w wielu różnych elementach stron Amazon. Podstawową lokalizacją jest oczywiście karta produktowa strony, która zachęca klienta do zakupu. ASIN dostępny jest także w adresie URL prowadzącym do konkretnego produktu zamieszczonego na Amazon.

Kod ASIN w działaniach sprzedażowo-reklamowych e-commerce

ASIN przydaje się także w kontekście działań afiliacyjno-reklamowych. Generowanie banerów prowadzących do stron produktowych musi uwzględniać w swoim linku odpowiednio przydzielany ASIN – tylko wówczas akcja promocyjna ma jakikolwiek sens. Brak zrozumienia czym jest kod ASIN w przypadku afiliacji może spowodować, że nawet najbardziej przekonująca reklama będzie bezskuteczna – gdyż nie poprowadzi do konkretnego produktu od określonego sprzedawcy. Z tego też powodu wszelkiego rodzaju wtyczki do prowadzenia marketingu partnerskiego wymagają, w pierwszej kolejności, wprowadzania poprawnego kodu ASIN.

skuteczna sprzedaż i rejestracji marki na Amazon z upreseller.com

Działania identyfikacyjne oparte o ASIN

Przydaje się on zatem do różnych działań identyfikacyjnych, które mają na celu zwiększenie wolumenu sprzedaży na platformie e-commerce. Kod przydaje się także w przypadku chęci wykupienia linków partnerskich. Okazuje się, że ASIN to nie tylko zbitek numerów i liter składających się na 10-cyfrowy ciąg. Numer ASIN jest niezwykle ważnym aspektem w prowadzeniu skutecznej sprzedaży na Amazon. Zanim go zdobędziesz, to musisz przedstawić numer GTIN.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę