Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Błędy na Amazon – jak ich uniknąć?

Strona główna » Blog » Błędy na Amazon – jak ich uniknąć?
Serwis sprzedażowy na Amazonie
Błędy na Amazon – jak ich uniknąć?

Jeśli szukasz sposobu na rozpoczęcie swojego biznesu lub rozszerzenie już funkcjonującej działalności, sprzedaż na Amazon to idealny pomysł. W końcu jest to aktualnie największy sklep internetowy o globalnym zasięgu, gdzie wielu przedsiębiorców stawia swoje pierwsze kroki w świecie biznesu. Obługa konta na Amazon i handel za pośrednictwem platformy jest nieskomplikowany, efektywny, a także dochodowy, co zachęca sprzedawców korzystania z niej. Należy jednak pamiętać, że skuteczna sprzedaż zależy od wielu czynników. Chociaż Amazon oferuje swoim użytkownikom doskonałe warunki do rozwoju firmy, niezbędna jest ich wiedza o sposobie funkcjonowania platformy oraz przyjętym modelu sprzedaży. To właśnie z niewiedzy, nieznajomości reguł oraz bagatelizowania pozornie mało istotnych kwestii, wynikają najczęściej popełniane przez sprzedawców błędy na Amazon. Przeanalizujmy zatem najpopularniejsze błędy, które stoją na przeszkodzie skutecznej sprzedaży na platformie Jeffa Bezosa, aby móc je uniknąć.

Brak przemyślanej strategii działania

Wielu początkujących przedsiębiorców pierwszy błąd popełnia już na etapie planowania swojego biznesu, nie zastanawiając się nad strategią działania. Każdy sprzedawca, który zdecydował się na rozpoczęcie handlu za pośrednictwem Amazona, powinien ustalić przemyślaną oraz zapewniająca przewagę na rynku strategię działania. Niestety wielu z nich nie poświęca tej niezwykle istotnej kwestii żadnej uwagi, co skutkuje prowadzeniem sprzedaży w sposób nieskoordynowany, niekiedy przynosząc straty. Strategia działania przedsiębiorstwa, czyli długoterminowa koncepcja działania firmy, powinna zawierać główne cele i zadania firmy, kierunki jej działania, a także alokację środków finansowych, z których realizowane będą założone cele. Dodatkowo strategia odnosi się do struktury firmy oraz jej zasobów ludzkich, dlatego ważne jest, aby prawidłowo dobrać ją do warunków przedsiębiorstwa. Dobrze przemyślana i spójna strategia działania umożliwia firmie wykorzystanie swojego potencjału, w celu uzyskania przewagi rynkowej nad konkurencją. Pozwala firmie stać się najlepszą w swojej dziedzinie, za sprawą osiągnięcia początkowo założonych celów oraz prawidłowej realizacji zadań. W efekcie firma znacząco ogranicza straty. Wybór skutecznej strategii działania zazwyczaj jest zależny od rodzaju produktu, konkurencji oraz popytu na rynku docelowym. Warto pamiętać, że w marketplace nie ma jednej koncepcji działania, który byłaby korzystna dla wszystkich firm, warto więc mieć na uwadze zindywiduaizowane rozwiązania.

Jeśli masz problem z określeniem swoich celów i priorytetów, skontaktuj się z Upreseller. Przedstawimy naszą ofertę i pomożemy Ci podjąć decyzję.

Skuteczna sprzedaż na Amazon z Upreseller

 

Niewłaściwy dobór modelu sprzedaży

Kolejnym błędem podczas sprzedaży na Amazonie, który przedsiębiorcy bardzo często popełniają w chwili założenia konta na platformie, jest nieprawidłowy wybór modelu sprzedaży. Początkujący sprzedawcy bardzo często rozpoczynają swoją działalność z modelem sprzedaży, który zakłada duże nakłady finansowe. W efekcie ich środki finansowe w szybkim tempie zaczynają się kurczyć, gdyż dochody ze sprzedaży są niewystarczające. Zaczyna brakować środków na reklamę oraz dalszy rozwój firmy. Za pośrednictwem platformy Amazon przedsiębiorcy mogą sprzedawać w formie dropshipping lub organizując własną hurtownię z produktami. Najlepszą propozycją dla większości sprzedawców jest dokonanie niełatwego wyboru pomiędzy modelem FBA (Fulfilment by Amazon) i FBM (Fulfillment By Merchant). Model Fulfilment by Amazon polega na całkowitym przejęciu odpowiedzialności za kierowanie procesem logistycznym, zaczynając od magazynowania produktów, kończąc na obsudze zwrotów. W przypadku modelu Fulfillment By Merchant sprzedawca samodzielnie zajmuje się kompleksową realizacją zamówień. Więcej o tych dwóch modelach przeczytasz tutaj.

Sprzedaż produktów w nieadekwatnej cenie

Wielu początkujących sprzedawców, chcąc szybko pozyskać klienta, ustala zbyt niską cenę produktu. W krótkim czasie może się okazać, że ustalona marża wystarcza jedynie na marketing i koszta stałe, jakimi są: opłaty za produkt, przechowywanie, opakowanie, wysyłkę, a także opłata za prowadzenie konta na platformie Amazon. Z tego powodu niezwykle istotne jest analizowanie marży, kontrolowanie i wyliczanie cen, monitorowanie sytuacji rynkowej oraz działań konkurencji. W celu upewnienia się, czy ustalona przez nas marża jest adekwatna warto skorzystać z systemów porównujących i określających ceny oraz z innych narzędzi automatyzujących procesy sprzedażowe. Warto wspomnieć o autorskim systemie Nethansy, Clipperon. System ten działa na zasadzie kalkulowania ceny brutto towaru na podstawie poniesionych kosztów. Dodatkowo posiada funkcję repricingu, czyli wyliczania najlepszej ceny sprzedaży produktu w oparciu o analizę konkurencji. Codziennie następuje automatyczna aktualizacja kursu walut, po czym następuje przeliczenie ceny produktu na odpowiednią walutę obowiązującą na danym rynku. Narzędzia automatyzujące procesy sprzedażowe są bardzo pomocne dla sprzedawców, zaoszczędzają im dużo czasu, który mogą poświecić na rozwój firmy. Co więcej, dają pewność, że cena jest prawidłowo wyliczona. Należy pamiętać, że kwota uzyskana ze sprzedaży produktu, aby zapewnić zysk, musi być wyższa, niż całkowite koszty sprzedaży.

Upreseller oferuje pełną obsługę konta

 

Niedobór zasobów ludzkich

Sprzedaż na Amazonie wymaga od przedsiębiorców spełnienia wysokich wymagań w zakresie obsługi klienta. Standardy obowiązujące na platformie są wysokie, gdyż Amazon dba o to, aby jego klienci pozyskiwali pozytywne doświadczenia zakupowe, które zachęcą ich do ponownych zakupów w sklepie. Dla początkujących i niedoświadczonych sprzedawców często jest to dużym problemem, gdyż nie posiadają wystarczających zasobów ludzkich do realizacji terminowych wysyłek, stałej dostępności dla klienta, kontaktu z nim, a także obsłudze w odpowiednim języku (z uwagi na działanie Amazona na całym świecie). Problemy wynikające z niedoboru zasobów ludzkich, przy jednoczesnych wysokich standardach platformy, zmuszają sprzedawców do zwiększenia zatrudnienia w firmie. Odpowiedzią na zwiększanie zasobów ludzkich jest skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, która zajmie się szeroko pojęta obsługą klienta.

Nieterminowe realizowanie przesyłek w czasie dłuższym, niż deklarowany

Użytkownicy platformy Amazon, za sprawą jej wysokich standardów w zakresie obsługi klienta, są przyzwyczajeni do szybkiej realizacji zamówień. W związku z tym wszelkie opóźnienia w realizacji zamówień są poważnym błędem, który kupujący bardzo szybko wychwycą. Na pewno nie raz sam zamawiałeś coś przez Internet. Czy spotkała Cię sytuacja z nieterminową wysyłką, podczas gdy zależało Ci na czasie? Na pewno pamiętasz jakie towarzyszyły Ci wtedy uczucia. Gniew, rozgoryczenie i rozczarowanie to zapewne tylko niektóre z nich. Wiesz zatem jakie konsekwencje dla przedsiębiorcy może przynieść realizowanie zamówień w czasie dłuższym, niż deklarowany. Negatywny feedback skutkuje niską lub negatywną opinią wystawianą sprzedawcy przez klientów, a nawet zablokowaniem konta na platformie Amazon. Przedsiębiorcom, którzy mają problem z terminową realizacją zamówień wychodzą na przeciw systemy do automatyzacji sprzedaży, które umożliwiają optymalizację procesu sprzedaży i maksymalne skrócenie czasu ich wysyłki. Natomiast pomoc w usuwaniu negatywnych opinii oferują specjaliści z Upreseller.

Niezadowolony klient, czyli brak obsługi klienta

Platforma Amazon, jako jedna z największych firm sprzedażowych na świecie, kładzie ogromny nacisk na prawidłową obsługę klienta. Wychodzi naprzeciw potrzebom konsumenta, a jedną z najbardziej pożądanych zdecydowanie jest szybka odpowiedź sprzedawcy na zapytania klienta. Każdy aspirujący przedsiębiorca powinien wiedzieć, że kontakt z klientem to podstawa, a jego zadowalająca obsługa jest priorytetem. Sprzedawca powinien odpowiadać na wszelkie pytania lub skargi klientów w mniej, niż 24 godziny, bez względu na porę dnia oraz dzień tygodnia, w którym je otrzymaliśmy. Jednak kluczem do świetnej komunikacji i sukcesu jest udzielanie przez sprzedawcę odpowiedzi w przeciągu jednej godziny. Ważne, aby kontakt z klientem odbywał się w języku rynku, na którym dokonał zakupu. Dodatkowo dużą rolę odgrywa rzetelne rozpatrywanie zwrotów i reklamacji. Wszystkie te działania wymagają od sprzedawców poświęcenia dużo uwagi, są niewątpliwie czasochłonne, w związku z tym warto rozważyć przekazanie odpowiedzialności za obsługę klienta wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.

Usuwanie negatywnych opinii i odblokowywanie konta

 

Nierespektowanie zasad oraz norm wymaganych przez Amazon

Prostota w obsłudze konta na Amazon sprawia, że wielu sprzedawców decyduje się rozpoczynać tam swoją działalność. Niestety wielu z nich prostotę przyjmuje za oczywistą regułę. W konsekwencji przedsiębiorcy nie sprawdzają jakie normy i zasady obowiązują na platformie Amazon, omijając zapoznanie się z regulaminem oraz wytycznymi. Ignorowanie zasad ustalonych w regulaminie skutkuje niespełnianiem wymaganych standardów, to natomiast może prowadzić do blokady konta sprzedażowego, a nawet utraty uprawnień do sprzedaży. Jako sprzedawcy przed rozpoczęciem działalności na platformie Amazon, powinniśmy upewnić się, czy nasz sklep jest w stanie obsłużyć klienta zgodnie z wytycznymi Amazona, a nasza strategia jest spójna z ich założeniami. Główne zasady, które należy przestrzegać w Amazon to stosowanie się do obowiązujących zasad, podawanie rzetelnych danych i informacji, a przede wszystkim funkcjonowanie w sposób jak najbardziej prokonsumencki, w celu projektowania pozytywnych wrażeń zakupowych klientów.

Jak uniknąć błędów podczas sprzedaży na Amazon?

Prowadzenie działalności sprzedażowej za pomocą platformy Amazon nie jest skomplikowane i bardzo wymagające, o ile posiadamy wystarczającą wiedzę o zasadach funkcjonowania sklepu. Każdy początkujący przedsiębiorca swoją przygodę z handlem na Amazon powinien zacząć od dokładnego zapoznania się z regulaminem platformy. Jednak niekiedy nie są to działania wystarczające do uchronienia się przed największym zagrożeniem dla sprzedawców, jakimi są błędy w sprzedaży. Skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności swoich działań w sklepie, a co za tym idzie, zmaksymalizowanie zysków jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów Upreseller, którzy udzielą kompleksowego wsparcia.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę