Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Blokada konta na Amazon – jakie kroki należy podjąć?

Strona główna » Blog » Blokada konta na Amazon – jakie kroki należy podjąć?
Sprzedaż w internecie
Blokada konta na Amazon – jakie kroki należy podjąć?

Sprzedaż na Amazon z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością. Największy problem pojawia się wtedy, gdy przy próbie logowania okazuje się, że konto zostało zablokowane. Choć przyczyn nałożenia blokady może być całkiem sporo, to odblokowanie nie jest wcale takie proste, a czasem nawet niemożliwe. Jak postępować w takiej sytuacji  zdjąć blokadę z konta na Amazon? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Dlaczego konto na Amazon zostało zablokowane?

Amazon to platforma, na której każdego dnia przybywa sprzedawców. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, skoro swoje produkty mogą oferować klientom praktycznie z całego świata. Kiedy na konto zostanie założona blokada, to jest to niemały problem. Chociaż każdy sprzedawca liczy na to, że nie spotka go taka sytuacja, to w rzeczywistości nigdy nic nie wiadomo. Wystarczy bowiem niewielki błąd, aby obsługa Amazon uznała, że konto nie spełnia przynajmniej jednego z szeregu wymagań i nałoży blokadę. Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiedzialny jest sam sprzedawca, który nie przestrzegał regulaminu bądź nieodpowiednio dbał o swoich klientów. Jednak takich przyczyn może być znacznie więcej.

Jeśli nie możesz sam poradzić sobie z rozwiązaniem tego problemu, koniecznie skontaktuj się z Upreseller. Specjaliści od sprzedaży na Amazon pomogą Ci na każdym etapie i w każdej sytuacji.

Pomoc Upreseller w sytuacji blokady konta na Amazon

 

Obsługa dwóch kont na Amazon

Każdy sprzedawca może posiadać jedynie jedno konto na Amazon – taki warunek został wyraźnie zapisany w regulaminie. Kto nie będzie się do tego punktu stosował, powinien mieć na uwadze, że konto zostanie zablokowane. Od tej reguły wyjątek stanowią sprzedawcy, którzy udowodnią, że oferowane produkty pochodzą z zupełnie innej kategorii i są na tyle rozbieżne, że konieczna jest ich sprzedaż z dwóch kont. Z tym że taką sytuację należy zgłosić, a obsługa Amazon zweryfikuje i rozpatrzy daną sprawę indywidualnie. Natomiast gdy do jednego sprzedawcy przypisane są dwa konta i nie zostało to wcześniej zgłoszone, to przynajmniej jedno z nich zostanie zablokowane. W przypadku, gdy blokada zostanie nałożona, choćby na pojedyncze rynki na obu kontach. Jeśli tak się stanie, to odblokowanie żadnego z kont nie będzie możliwe, ponieważ do zamknięcia konta niezbędna jest jego aktywność i funkcjonalność.

Kiedy obsługa Amazon może uznać, że dwa konta należą do jednego sprzedawcy?

Oczywiście sprzedaż na Amazon nie będzie możliwa, jeżeli podczas zakładania obu kont zostały podane te same dane lub numer telefonu podczas weryfikacji. Z tym że na tym nie koniec. Blokada może zostać nałożona, gdy:

Posiadanie dwóch kont na Amazon jest surowe zabronione. Gdy sprzedawca dopuści się złamania tego punktu regulaminu, to nie będzie miał praktycznie żadnych szans na zdjęcie blokady. Chyba, że do jej nałożenia doszło w wyniku pomyłki. Jednak wtedy, to sprzedawca musi udowodnić, że drugie konto nie należy do niego.

Nieprawidłowości w Identity Information

Identity Information to specjalna zakładka, w której sprzedawca zobowiązany jest podać swoje dane oraz udziałowców. W następnej kolejności obsługa Amazon weryfikuje, czy osoby wpisane w tej sekcji rzeczywiście zajmują się sprzedażą. Jeżeli nie jest to możliwe, to konto zostaje zablokowane. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi, kiedy nie zostały dołączone wszelkie niezbędne dokumenty lub są one nieczytelne, np.:

Na szczęście dla sprzedawców błędy w Identity Information w większości przypadków nie są przeszkodą do prowadzenia sprzedaży na Amazon. Z reguły obsługa wysyła powiadomienia, czyli Performance Notification, w których informuje, z jakimi dokumentami jest problem. Z tym że sprzedawca nie dostanie wskazówek naprowadzających go na to, jak dany dokument ma wyglądać, a jedynie co może być prawdopodobną przyczyną blokady konta. 

Prosta sprzedaż na Amazon z pomocą specjalistów Upreseller

 

Brak zgodności szczegółów płatności z danymi bankowymi

Blokada konta Amazon może zostać też nałożona, kiedy dane z karty kredytowej podane podczas rejestracji są niezgodne z danymi, które posiada jej wydawca. Karta będzie, więc uznana za nieważną. Nałożenie blokady może też nastąpić, kiedy bank w trosce o bezpieczeństwo swojego klienta zablokuje kartę. Będzie to jednoznaczne z tym, że nie będzie możliwe jej obciążenie przez Amazon. Tak naprawdę sprzedawca nie będzie mógł wykonać żadnej czynności na swoim koncie, w tym także sprzedawać, czy wypłacać zarobione środki. 

Wysoki wskaźnik wadliwych zamówień

Obsługa konta Amazon nie należy do najprostszych zadań, ale gdy sprzedawca się już wdroży lub zleci ją profesjonalnej firmie np. Upreseller, to z czasem wszystko będzie przebiegało pomyślnie. Pod warunkiem, że dana osoba nie wpadnie na pomysł, aby urozmaicać opisy swoich produktów o nieprawdziwe informacje. W takim przypadku kupujący może wskazać, że otrzymał wadliwe zamówienie i tym samym podnieść poziom wskaźnika. Dla Amazon jest to znak, że sprzedawca nie jest uczciwy wobec klientów i obsługa ma prawo zablokować konto. Zresztą poziom wskaźnika wadliwych zamówień rośnie też, gdy:

Wskaźnik wadliwych zamówień (ODR) nie może przekroczyć 1%. Inaczej konto Amazon zostanie tymczasowo zablokowane. W kolejnych trzech dniach sprzedawca powinien przygotować plan naprawczy i wyjaśnić przyczynę przekroczenia statystyk. Po akceptacji tego planu (nie zawsze to następuje) Amazon odblokuje konto, ale obsługa będzie większą uwagę poświęcać na przyglądanie się poczynaniom sprzedawcy.

Bezprawna sprzedaż produktów

Obsługa Amazon szczególnie weryfikuje rodzaj oraz prawo do sprzedaży produktów. Jeżeli istnieją przesłanki, wskazujące na to, że doszło do naruszenia praw autorskich lub znaku towarowego, to blokada konta jest nieunikniona. Zresztą podobnie będzie, gdy sprzedawca:

Blokada konta może zostać cofnięta, ale tylko wtedy, kiedy sprzedawca udowodni, że została nałożona niesłusznie. W teorii można starać się też o odblokowanie konta również w przypadku słusznej blokady, ale szanse na pozytywne zakończenie sprawy jest po prostu znikome. 

Upreseller zajmie się odblokowaniem konta na Amazon

 

Late Dispatch Rate – wskaźnik opóźnionej wysyłki

Kolejnym istotnym wskaźnikiem dla Amazon jest Late Dispatch Rate (LDR), czyli wskaźnik opóźnionej wysyłki. Ten z kolei nie może przekraczać 4% w skali 10 i 30 dni. Do tych statystyk wliczane są wyłącznie zrealizowane zamówienia. Wysokość LDR zależna jest przede wszystkim od:

Przy czym nie wszystkie kwestie zależne są od sprzedawcy. Czasem może zdarzyć się tak, że wina leży po stronie firmy kurierskiej, która z jakichś przyczyn nie miała możliwości dostarczyć zamówienia w określonym terminie. Z całą pewnością plusem jest to, że Amazon w pierwszej kolejności informuje sprzedawcę o wysokim LDR i daje mu szansę na wyjaśnienie.

Anulacja zamówień niepotwierdzonych

Anulowanie zamówień niepotwierdzonych może wynikać z pomyłki sprzedawcy, co bez wątpienia będzie go kosztowało blokadą konta na Amazon, jeżeli wskaźnik takich zamówień będzie wyższy niż 2,5%. Jednak podobnie jak przy LDR, czy ODR obsługa Amazon umożliwia przygotowanie planu naprawczego i korzystnych rozwiązań. Należy wiedzieć, że taki plan musi być bardzo rzetelny, a zwłaszcza możliwy do zrealizowania. Im bardziej sprzedawca przyłoży się do tego zadania, tym będzie miał większą szansę na to, że jego konto zostanie odblokowane. Co więcej, jedna blokada sprawia, że w przyszłości będzie bardziej cenzurowany.

Skuteczna sprzedaż na Amazon dzięki Upreseller

 

Brak kontaktu z klientami

Sprzedaż na Amazon jest ściśle związana z kontaktem z klientami. Mogą oni nie tylko pytać o dostępność, czy specyfikację danego produktu, ale też zgłaszać niedogodności lub wszelkie nieprawidłowości. Opieszałość bądź ignorowanie takich wiadomości nie jest wskazane, ponieważ będzie to widoczne w następnym wskaźniku, jakim jest Voice of the Customer (VOC), czyli tzw. głosie klienta. W rzeczywistości są to po prostu komentarze dotyczące produktów. Jeżeli sprzedawca jednorazowo zaniedba swój obowiązek i nie odpowie na wiadomość, to raczej nic złego się nie stanie. Natomiast, gdy taka sytuacja zacznie się powtarzać częściej, to istnieje spore ryzyko, że konto na Amazon zostanie zablokowane. Dlatego już na samym początku warto zadbać o dobry kontakt z klientami i obdarzenie ich szacunkiem.

Sprzedaż produktów zakazanych

W regulaminie udostępnianym przez Amazon można znaleźć całą listę przedmiotów, których sprzedaż na platformie jest całkowicie zakazana. Są to np. broń, alkohol, pojazdy mechaniczne, artykuły niebezpieczne, materiały obraźliwe i kontrowersyjne, tytoń i wyroby tytoniowe, czy wyroby medyczne. Oczywiście w niektórych przypadkach możliwe są różne odstępstwa. Przykładowo nie można sprzedawać alkoholu, ale kieliszki, otwieracze do butelek, czy ozdobne butelki jak najbardziej tak.

Blokada konta na Amazonie – podsumowanie

Blokada konta jest jednoznaczna z tym, że dalsza sprzedaż na Amazon nie jest możliwa. Poza tym zostają zablokowane środki finansowe i sprzedawca nie może tworzyć listingów. Ponadto, jeśli uda się odblokować konto, to jego pozycja na rynku będzie znacznie słabsza. Należy też wiedzieć, że często zdejmowanie blokady to długi, żmudny i czasochłonny proces. W zależności od tego, jak bardzo sprawa jest skomplikowana, może to trwać  nawet kilka miesięcy, a w tym czasie nie będą generowane żadne zyski z platformy. Dlatego też warto jest obsługę konta Amazon, zlecić fachowcom, którzy są na bieżąco z wszystkimi nowinkami i obowiązującymi zasadami, a więc nie da się ich zaskoczyć.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę