Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Jak rozpocząć sprzedaż na amazon

Strona główna » Blog » Jak rozpocząć sprzedaż na amazon
Sprzedaż w internecie
Jak rozpocząć sprzedaż na amazon

Bezdyskusyjnie, Amazon pozostaje największą platformą sprzedażową dedykowaną do handlu elektronicznego na całym świecie. Na przestrzeni ostatnich lat w serwisie Amazon zachodził cały szereg zmian, jednak nieustannie płynnie dopasowywał się do upodobań i potrzeb klientów. Choć nie można platformie Amazon odmówić kwestii wpływu na ludzkie preferencje dokonywania zakupów. Równolegle, Amazon umożliwia sprzedaż nieograniczonej liczby produktów, dzięki czemu jest miejscem niebywale sprzyjającym przedsiębiorcom. Co więcej, stwarza także możliwość do stworzenia bardzo dobrze prosperującego biznesu bez konieczności wychodzenia z domu. Przedstawiamy, dlaczego warto sprzedawać za pośrednictwem Amazon, a także jak rozpocząć sprzedaż, aby osiągnąć pożądane cele.

Powody, dla których warto sprzedawać na Amazon

W rzeczywistości powodów, dla których Amazon jest idealnym miejscem do sprzedaży jest bez liku. Korzystanie z możliwości jakie daje ta platforma jest rewelacyjnym posunięciem, ponieważ:

Powodów dla których warto rozpocząć sprzedaż na Amazon jest bez liku. Powyższe stanowią jedynie namiastkę, choć z pewnością powinny rozwiać wszelkie wątpliwości i być motorem do rozpoczęcia sprzedaży.

Zacznij sprzedaż na Amazon dzięki specjalistą z Upreseller

Jak zacząć sprzedawać na Amazon?

Zarówno moment rozpoczęcia sprzedaży jak i sama sprzedaż nie są procesami skomplikowanymi. Można wręcz powiedzieć, że są proste. Kluczowa jest dobra znajomość procedur, a także postępowanie zgodne z przyjętym regulaminem platformy. Amazon oferuje szereg możliwości, jednak w zamian szczególnie kontroluje przestrzeganie każdej zasady sprzedaży. Można zauważyć, że panuje tam w pełni prokliencka postawa.

Zasady panujące na platformie Amazon sprzedaż

Regulamin platformy zakłada:

 1. Konieczność stosowania i przestrzegania wszystkich zasad i obowiązków w Amazon.
 2. Obowiązek przeprowadzenia aktualizacji konta sprzedażowego, aby nieustannie odzwierciedlały stan faktyczny.
 3. Sprzedawca jest odpowiedzialny za utrzymanie klientocentryzmu, co przekłada się na zachowanie standardów wysokiej jakości.
 4. Zakaz produktów mogących zaszkodzić klientom.
 5. Sprzedawca nie może wprowadzać klienta w błąd, poprzez nieodpowiednie lub obraźliwe zachowanie, które odnosi się do:
  1. informacji przedstawionych na koncie,
  2. informacji prezentowanych w wykazach, treściach, obrazach;
  3. sposobu komunikacji na linii sprzedawca-Amazon jak i również sprzedawca-klient
  4. sposobu odpowiedzi klientom w ciągu najbliższych 24 godzin,
  5. respektowanie zasad odnośnie próśb o wystawienie opinii.
 6. Na paczkach nie mogą znajdować się oznaczenia innych sprzedawców.

Początek sprzedaży na Amazon związany jest z realizacją kilku kroków. Ich poszczególny charakter jest w pełni uzależniony od tego jak wygląda dana grupa sprzedawców. Zupełnie inaczej wygląda wystawianie produktów w przypadku dystrybutora markowego towaru, a inaczej przebiega to w przypadku producenta.

sprzedaż na Amazon z ekspertami z upreseller

Co należy zrobić przed rozpoczęciem sprzedaży na Amazon?

W pierwszej kolejności potencjalne produkty sprzedawane powinny posiadać przeanalizowany potencjał sprzedaży. Istnieje możliwość zapytania ekspertów na platformie Amazon o prognozę sprzedaży. Następnie należy zdecydować się, które produkty będą znajdowały się w Twoim asortymencie. Warunkiem koniecznym jest podanie przez nie kodu GTIN(global trade item number). W odwrotnej sytuacji konieczne jest ich zarejestrowanie.

Poznanie reguł panujących na Amazon

Każdy sprzedawca musi być bardzo dobrze zapoznany z wymogami o charakterze formalno-prawnym, które są stosowane na docelowym rynku. Równolegle konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych procesów rejestracji w instytucjach, które umożliwią dopełnienie kwestii formalnych.

Założenie konta

Dopiero w następnym kroku można spokojnie założyć konto sprzedawcy na Amazon. Produkty znajdujące się w ofercie mogą być wgrywane zarówno manualnie jak i zbiorczo. Wykaz produktów powinien być zapisany w Excel. Dopuszczalne jest wykorzystywanie nazwy lub zewnętrznego oznaczenia umożliwiającego identyfikację produktu. Jako identyfikatora produktu można użyć m.in. UPC, EAN, ISBN.

Konfiguracja ustawień

Użytkownik musi skonfigurować najistotniejsze ustawienia konta. W tej grupie znajduje się: model sprzedażowo-logistyczny, informacja o rejestracji VAT, polityka zwrotów i reklamacji. Po sfinalizowaniu i określeniu wszystkich ustawień można przejść do kwestii ustalania ceny towarów. W cenie sprzedawanych towarów powinny znajdować się koszty, a także musi być ona konkurencyjna względem innych sprzedawców.

Sprzedaż własnych produktów

Sprzedawać na Amazon można także własne produkty ze swojej marki. Wówczas posiadana strategia musi skupiać się na dodaniu produktów na marketplace. Amazon daje taką możliwość, jednak polskie marki nie są rozpromowane na zagraniczne rynki. Najczęściej pojawiają się zapytania produktowe. Rolą sprzedawcy jest stworzenie kart produktowych, a także dokonanie rejestracji marki w EUIPO i Brand Registry. Równolegle należy dokonać inwestycji w reklamę.

Amazon FBA - jeden z modeli sprzedaży na Amazon - upreseller zaprasza!

Co musisz zrobić w kilku krokach jeśli chcesz sprzedawać na Amazon?

Obowiązki sprzedawcy skupiają się przede wszystkim na dokładnym przeanalizowaniu rynku docelowego, w tym również konkurencji. Następnie należy stworzyć skład oferty, który wykazuje zwiększony potencjał sprzedażowy. Założenie konta na Amazon daje możliwość wgrywania produktów i stworzenia listingów na rynku docelowym. Na tym etapie musisz posiadać zarówno przygotowany opis jak i zdjęcia produktu. Markę warto zarejestrować w Amazon Brand Registry, co zwiększa posiadaną ochronę. W następnej kolejności należy skonfigurować najistotniejsze ustawienia konta i wyliczyć cenę produktów. Później można z powodzeniem sprzedawać na Amazon.

Założenie konta na Amazon – sprzedawca

Rozpoczęcie sprzedaży jest równoznaczne z koniecznością założenia konta na Amazon. W zależności od planów i założeń, można dostosować rodzaj wybranego profilu. Dostępne jest konto sprzedawcy Indywidualne jak i konto Profesjonalne. Plan profesjonalny przewidziany jest dla osób, które podchodzą na poważnie do Amazon sprzedaż. Konieczne jest także potwierdzenie tożsamości poprzez kserokopię dowodu osobistego czy sądowy odpis z KRS, który posiada dane rejestracyjne firmy. Dodatkowo warto zapoznać się z opłatami i prowizjami, które są uzależnione od kategorii produktu.

Seller Central i Vendor Central – co to jest?

Na Amazon możesz sprzedawać za pomocą różnych modeli prowadzenia biznesu. W konsekwencji sprzedawać na Amazon można jako: Seller Central jak i Vendor Central. Pierwszy rodzaj to forma sprzedaży produktów bezpośrednio do klientów. Drugi rodzaj to sprzedaż produktów w hurtowych ilościach o Amazon, który później go dystrybuuje.

Amazon FBA

Fulfillment by Amazon (FBA) rodzaj sprzedaży, w którym sprzedawca wysyła produkty do magazynów Amazona i zachowuje prawo własności. W następnej kolejności te produkty są wysyłane pod wskazany adres przez Amazon. To na Amazon spoczywa obowiązek zarządzania obsługą klienta. Korzystanie z Amazon FBA wymaga ponoszenia dodatkowej, stałej opłaty.

Amazon FBM

Z kolei Fulfillment by Merchant (FBM) jest rodzajem sprzedaży, gdzie to sprzedawcy prowadzą sprzedaż. Zajmują się wystawianiem produktu, wysyłką produktu z własnego magazynu, a także zarządza wysyłką i obsługą klientów. Samodzielna wysyłka i obsługa klientów wiąże się bezpośrednio ze zwiększoną ilością obowiązków, jednak jest to tańsze rozwiązanie. Za sprzedany produkt odpowiedzialność ponosi sprzedawca.

Vendor

Sprzedawcy korzystający z opcją Vendor dostarczają produkt w hurtowej ilości do Amazon. Całość procesu sprzedaży, począwszy od dodania samego produktu jak aż do przesłania zamówionego towaru do klientów spoczywa na Amazon.

Amazon stawia na obsługę klienta i możliwość zwrotów

Z pewnością Amazon wymaga zachowania standardów, które każdego roku są coraz wyżej podnoszone. Każdy sprzedawca musi szczególnie zainteresować się obsługą klienta, która jest oceniana podczas wyścigu po Buy Box. Weryfikowany jest wówczas czas odpowiedzi na pytania od kupujących, troska o odpowiedzi zwrotne jak i także szybka realizacja zamówień. Wygranie Buy Box stwarza możliwość dołączenia do grona najlepszych ofert. Poprzez Buy Box można dotrzeć do szerszego grona klientów i zwiększyć sprzedaż, dlatego sprzedający chcą utrzymywać narzucone standardy i osiągnąć Buy Box. Co więcej, za łamanie uznanych zasad może skutkować nawet blokadą konta.

prime day Amazon - dowiedz się więcej

Jak wypromować produkty na Amazon

Amazon, tak jak w przypadku Google, posiada swój własny algorytm wyszukiwania, określany jako A10 lub A9. Rezultaty promocji produktu dostrzegalne w wynikach wyszukiwania są uzależnione od następujących czynników:

Ponadto, na Amazon funkcjonują trzy najpopularniejsze formy reklamy:

Listing na Amazon

Potencjalny sprzedawca na Amazon musi się skupić także na listing, czyli karta produktu, która przedstawiona jest kupującym. Istota tej opcji opiera się na grupowaniu produktów w obrębie jednej karty produktu, co ułatwia sprawdzenie ilości identycznych towarów w sprzedaży. Jeżeli dodamy na Amazon dany produkt to jest on dołączony do funkcjonującego już listingu. Dodanie produktów, których wcześniej nie było na Amazon pozwala na utworzenie listingu od początku. Pozwala to na wskazanie jaki jest tytuł produktu a także jakie cechy produktu chcemy podkreślić. Przynależność pod listing umożliwia dotarcie do klientów zainteresowanych zakupem, a także zapoznanie się z ofertą przygotowaną pod dany produkt, co przekłada się na uzyskiwane przychody ze sprzedaży.

amazon - co powinieneś wiedzieć?

Czy warto sprzedawać na Amazon?

Niekwestionowanie Amazon to największy sklep internetowy, który posiada klientów na całym świecie, co wpływa na potencjał strony. Amazon pozwala na dotarcie do ogromnej ilości klientów, co doskonale obrazują statystyki produktów. Z drugiej strony dotarcie do klientów wymaga opanowanie nie najłatwiejszej sprzedaży. Na to wpływ posiada ogromna konkurencja, a także restrykcyjne zasady sprzedaży, które należy wprowadzić w swojej firmie. Równolegle, Amazon zajmuje się sprzedażą wyłącznie produktów o wysokiej jakości, dodatkowo dodarcie do klientów w całej Europie wiąże się z wyższymi opłatami niż tymi ponoszonymi za własną stronę internetową. Sprzedawcy w Polsce dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Amazon, ta platforma jest szczególnie popularna na zachodzie Europy. W konsekwencji zadowalające wyniki sprzedaży osiągają osoby, które chcą zyskać nowych klientów, a także rozpropagować swój produkt na rynkach europejskich.

 

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę