Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Kim jest Jeff Bezos, czyli jak dotarł na szczyt?

Strona główna » Blog » Kim jest Jeff Bezos, czyli jak dotarł na szczyt?
Współpraca Amazon
Kim jest Jeff Bezos, czyli jak dotarł na szczyt?

Kim jest Jeff Bezos i jego droga na szczyt?

Chociaż może nazwisko Jeff Bezos nie wszystkim jest znane, to praktycznie każdy z nas słyszał o Amazonie, czyli największej platformie sprzedażowej. Co łączy Jeffa Bezosa z Amazonem? To proste! Jeff to założyciel Amazona, dyrektor generalny i prezes wykonawczy w tejże firmie, ale nie tylko. Dziś może się pochwalić ogromnym majątkiem i firmami, które są jego własnością. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące Jeffa Bezosa. Warto się z nimi zapoznać!

Bezos twórca amazona

Jeff Bezos – krótki życiorys

12 stycznia 1964 roku na świat przyszedł Jeffrey Preston Jorgensen. Urodził się w Nowym Meksyku, a dokładniej miejscowości Albuquerque. Jego biologiczni rodzice – Jacklyn i Theodore zdecydowali się na związek w stosunkowo młodym wieku. Nic więc dziwnego, że nie była to miłość do grobowej deski. Już cztery lata po narodzinach syna matka ponownie wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Miguel „Mike” Bezos – kubański emigrant. Para pobrała się w kwietniu 1968 roku, a Mike adoptował małego Jeffreya nadając mu swoje nazwisko.

Chłopiec już od najmłodszych lat zainteresowany był wszelkiego rodzaju elektroniką oraz mechanizmami. Wraz z upływem czasu poszerzał swoją wiedzę, a świat komputerów pochłonął go całkowicie. W szkole średniej Jeff Bezos miał już swój pierwszy biznes – Dream Institute. Był to letni obóz edukacyjny przeznaczony dla dzieci w klasach 4-6. Po liceum chłopak postanowił kontynuować naukę i zaczął studia na Uniwersytecie Princeton. Mając 22 lata ukończył kierunek i został wyróżniony dyplomem z informatyki i elektrotechniki. Po studiach pracował w różnych miejscach, ale nigdzie na dłużej nie został. Wyjątek stanowiła firma D.E. Shaw, która zajmowała się zarządzanie inwestycjami. W 1990 roku Jeff Bezos został najmłodszym wiceprezesem.

Jeff Bezos – rodzina

W czasie, gdy Jeff Bezos był zatrudniony w D.E. Shaw poznał kobietę – McKenzie Tuttle, która później została jego żoną. W tym okresie Jeff nie mógł narzekać na swój rozwój zawodowy, ponieważ jego kariera zaczęła nabierać tempa. Również w życiu prywatnym układało mu się stosunkowo dobrze. Ślub odbył się w 1993 roku. Para ma czworo dzieci, w tym 3 synów i adoptowaną córkę o chińskich korzeniach. Jednak małżeństwo przetrwało jedynie do 2019 roku, kiedy małżonkowie podjęli decyzję o rozwodzie. Rok po ślubie Jeff Bezo zrezygnował z pracy w D.E. Shaw i postanowił skorzystać z możliwości, jakie dawał rynek internetowy. Tym sposobem otworzył własną działalność gospodarczą – księgarnię internetową. W tym celu zmienił też miejsce zamieszkania i przeniósł się do Seattle.

Amazon.com – czyli pierwsza firma Jeffa Bezosa

Na początku działalności Jeff Bezos wcale nie miał łatwo. Swoją firmę zaczął bowiem prowadzić w garażu. W procesie tworzenia specjalnego oprogramowania mógł liczyć zaledwie na pomoc kilku pracowników. Z czasem z garażu przenieśli się do dwupokojowego domu i ostatecznie przygotowali witrynę testową. Do jej wypróbowania zaprosili około 300 osób. I w ten sposób powstał Amazon, który swoją nazwę zawdzięcza Amazonce – rzece przepływającej przez Amerykę Południową. Amazon stał się oficjalną firmą 16 lipca 1995 roku. Jeff Bezos wraz ze współpracownikami bardzo szybko osiągnął sukces. Książki sprzedawane były w 46 państwach na całym świecie. W zaledwie dwa miesiące po uruchomieniu działalności przychód przeszedł najśmielsze oczekiwania Jeffa Bezosa. W ciągu tygodnia firma zarabiała około 20 000 dolarów, a co ważniejsze te kwoty ciągle rosły. Nie potrzebna była nawet reklama w prasie. W 1997 roku Amazon wszedł na giełdę, co wywołało lawinę pytań wśród analityków rynkowych. Najważniejsze było jedno z nich, a mianowicie co się stanie, kiedy inne bardziej tradycyjne firmy pójdą w ślady Bezosa i zdecydują się na rynek e-commerce.

Jeff Bezos - założyciel Amazon

Amazon stał się pionierem rynku w sieci

Analitycy rynkowi nie bez przyczyny zadawali sobie powyższe pytanie, ponieważ szybko okazało się, że nawet te najmniejsze firmy chciały zakładać własne strony internetowe. Bezos wiedział jednak, czego oczekują klienci i nie pozostawał w tyle. Już rok po tym, gdy Amazon wszedł na giełdę, poszerzył zakres działalności o sprzedaż płyt CD i wideo, ale na nich się wcale nie skończyło. Wychodząc naprzeciw potrzebom klienta na Amazonie dostępne były ubrania, elektronika, czy też zabawki. Tym samym Jeff Bezos współpracował z wieloma dużymi kontrahentami. Kiedy Amazon stał się pionierem rynku e-commerce, inne formy powoli zaczęły upadać. Miało to miejsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W czasie, gdy przedsiębiorstwa walczyły o swój byt, Amazon miał imponującą pozycję. W 1995 roku jego roczne zyski wynosiły 510 mld dolarów, co już było zawrotną kwotą. Natomiast w 2011 roku platforma generowała zyski powyżej 17 mld dolarów w ciągu roku.

Założyciel Amazona nie spoczął na laurach. Blue Origin

Jeff Bezos doskonale zdawał sobie sprawę, że jeśli chce utrzymać Amazona na dotychczasowej pozycji na rynku e-commerce, to nie może przestać działać. W związku z tym cały czas pracował i próbował pomnożyć wysokość zysków. Przełomowy był 2007 rok. To właśnie w tym czasie na rynek wszedł Kindle, czyli czytnik książek. Klienci dość szybko docenili funkcjonalność urządzenia. Mogli bez żadnych przeszkód pobierać, przechowywać i po prostu czytać książki. Niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które sięgają po literaturę. Zwłaszcza tych, którzy lubią podróżować z książką, ponieważ nie muszą mieć wersji klasycznej przy sobie. W 2007 roku Jeff Bezos postanowił rozszerzyć swoją działalność i zainwestować w firmę Blue Origin z siedzibą w Seattle. Jej specjalizacją jest opracowanie technologii, która umożliwia klientom loty w kosmos.

Kolejnym przełomem był rok 2011, kiedy na rynek wszedł tablet Kindle Fire. Jego lepsza wersja pojawiła się we wrześniu i miała być alternatywą dla Ipada Apple. Kindle Fire HD według Jeffa Bezosa to urzędzenie, które nie powstało za określoną, ale za wszelką cenę. Dając tym samym do zrozumienia, że on sam przekonany jest, że jakość jest ważniejsza.

sprzedaż na Amazon

Washington Post kolejną inwestycją Jeffa Bezosa

The Washington Post to jedna z najstarszych, największych i najbardziej poczytnych gazet codziennych w Stanach Zjednoczonych. Jej zakup zaraz za Blue Origin był kolejną inwestycją, na którą zdecydował się Jeff Bezos. Transakcja została sfinalizowana 5 sierpnia 2013 roku, a ostateczna cena wyniosła 250 milionów dolarów. Zakup gazety nie obył się bez echa, a Jeff Bezos pojawił się na pierwszych stronach innych. Co ciekawe The Washington Post wcześniej był w rodzinie Graham przez cztery pokolenia. Prezes i dyrektor generalny niezbyt przekonująco wyjaśniał, że założyciel amazona ma większe szanse na sukces gazety, a nie samo jej przetrwanie w ciężkich czasach. Donald E. Graham twierdził, że niekoniecznie tego oczekiwał od gazety i chciał dla niej lepszego rozwiązania.

Jeff Bezos i Amazon Prime Air

Pod koniec 2013 roku Jeff Bezos znów wzbudził zainteresowanie wśród dziennikarzy, a wszystko za sprawą innowacji, jaką był Amazon Prime Air. W tej technologii miały być wykorzystywane drony, które transportowałyby zamówione produkty do klienta. Z tym że nie mogły ważyć więcej niż pięć funtów, a punkt docelowy może być oddalony od siedziby Amazona na nie więcej niż 10m mil. Bezos zakładał, że jego pomysł może stać się realnym nawet w ciągu pięciu lat!

W kolejnym roku na do obrotu został dopuszczony Fire Phone. Projekt niestety okazał się niedopracowany i polał się ogrom krytyki na twórców. Głównie przez 4 kamerki na przednim panelu telefonu, które miały pomóc dopasować perspektywę intersejfu do kąta patrzenia. Jeff Bezos i jego pracownicy zmuszeni byli zakończyć projekt i wyprzedać niezbyt interesujące telefony. Ceny zostały obniżone, aby zmniejszyć zapasy magazynowe.

Obsługa konta na Amazon

Jeff Bezos jako najbogatszy człowiek na świecie?

Niezaprzeczalnie Amazon stał się przyczyną tego, że Jeff Bezos zarobił tyle, że nie musiałby już pracować do końca swoich dni i żyć na naprawdę wysokim poziomie. Już dwa lata od założenia firmy na jego koncie znajdowały się miliony dolarów. W 1999 roku został uwzględniony na liście miliarderów stworzoną przez magazyn „Forbes”. W tym okresie zgromadził na koncie ponad 10 miliardów dolarów. W kolejnych latach passa lekko przygasła, a jego majątek się zmniejszył. Między 2005 a 2007 rokiem ponownie los się do niego uśmiechnął i zdołał pomnożyć swój kapitał aż czterokrotnie. Następne lata były równie świetlne. Jeff Bezos z jednej strony trafnie inwestował (Blue Origin, Washington Post), a z drugiej miał coraz więcej klientów na Amazonie. Tym sposobem Jeff w 2017 roku został okrzyknięty najbogatszym człowiekiem na świecie. W 2019 roku jego majątek wynosił ponad 100 miliardów dolarów w akcjach, a w czasie pandemii ich wycena wzrosła o następne 24 miliardy dolarów.

W 2021 roku przewodniczący zarządu i założyciel amazona zajmował drugie miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie. Pierwszym mógł pochwalić się Bernard Arnault – francuski producent produktów luksusowych. Ostatnie miejsce na podium zajął Elon Muska – właściciel Tesli. Trzeba jednak powiedzieć, że Jeff Bezos nie stoi w miejscu, a jego majątek może w każdej chwili powiększyć się do jeszcze większych rozmiarów.

Bezos Earth Fund – fundusz na walkę z ociepleniem klimatu

Jeff Bezos założył firmę, inwestował w wiele przedsięwzięć, a w 2020 roku postanowił przekazać fundusze na rzecz walki z ociepleniem klimatu. Założyciel Amazona zdecydował się na wyłożenie aż 10 miliardów dolarów na badania naukowe, organizacje non-profit, działalność aktywistów oraz innych osób, które walczą o ochronę środowiska. Fundusze na ten cel zostały wypłacone z Bezos Earth Fund w połowie 2020 roku. Natomiast rok wcześniej Bezos ogłosił, że firma amazon będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku.

Bezos expeditions, jako narzędzie do zarządzania inwestycjami Jeffa Bezosa

Na końcu tego wpisu nie można nie wspomnieć o Bezos Expeditions, czyli narzędziu do zarządzania inwestycjami osobistymi Jeffa Bazosa. Początek firmy datowany jest na 2005 rok, a jej siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Do największych inwestycji można zaliczyć, chociażby Ubera, Twittera, czy też Airbnb. Poza samym inwestowaniem firma zajmuje się wsparciem dla formalnych i nieformalnych działaczy jak np. Centrum Dynamiki Obwodów Neuronowych w Princeton Neuroscience Institute.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę