Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Obsługa sprzedaży na Amazon

Strona główna » Blog » Obsługa sprzedaży na Amazon
Amazon
Obsługa sprzedaży na Amazon

Platforma Amazon jest jedną z najbardziej znanych platform sprzedażowych na świecie. Istniejąca od 1994 roku amerykańska spółka rozwinęła się na przestrzeni lat do największego na świecie sklepu internetowego. Platforma może pochwalić się setkami milionów aktywnych kont użytkowników pochodzących z całego świata oraz milionami indywidualnych obserwujących miesięcznie – a dane te dotyczą tylko Stanów Zjednoczonych!. Z pewnością jest to rynek, z którym warto lepiej się zapoznać i o który warto zawalczyć. Polska ma już taką możliwość.

Amazon wkracza do Polski

W 2021 roku platforma Amazon wkroczyła z przytupem na polski rynek branży e-commerce i z miejsca zawojowała zarówno kupujących, jak i sprzedających. Przed użytkownikami z Polski otworzyły się zupełnie nowe możliwości, dostali dostęp do globalnego rynku sprzedaży detalicznej. Klienci mają możliwość kupować na rynkach międzynarodowych, a sprzedawcy zyskali dostęp do tych najdalszych rejonów, gdzie mogą sprzedawać swoje produkty.

Jeśli chcesz zacząć sprzedawać na Amazonie, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami wystawiania produktów, obowiązującymi regułami, ale także z możliwościami, jakie platforma daje swoim użytkownikom. Sprawdźmy zatem jak wygląda obsługa sprzedaży na Amazonie.

Obsługa sprzedaży na marketplace - amazon, ebay

Warto wiedzieć…

Amazon jest to sklep internetowy. Sprzedawcy decydujący się na handel na platformie Amazon, muszą sprostać dość rygorystycznym wymaganiom. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą, musisz mieć założoną własną działalność gospodarczą. Osoby prywatne nie mają możliwości wystawiać swoich produktów.

Firma Amazon ma także dużo większe wymagania dotyczące jakości sprzedawanych produktów. I o ile dla twojej firmy oznacza to więcej pracy, o tyle z perspektywy klienta jest to duże ułatwienie.

Rejestracja marki na Amazon

Firma wystawiająca swoje produkty musi zadbać także o wizerunek swojej marki. Dobre przygotowanie profilu sprzedawcy ma ogromny wpływ na jego odbiór. Co posiada realne przełożenie na ilość składanych zamówień, a co za tym idzie – także na zyski.

Trzeba odznaczać się doskonałą organizacją pracy, gdyż Amazon dba o zadowolenie swoich klientów i nie dopuszcza do jakiegokolwiek niedopełnienia obowiązków ze strony sprzedającego. Opóźnienia w wysyłkach czy niskie opinie wskazujące na niezadowolenie użytkowników mogą skończyć się interwencją ze strony sklepu i blokadą konta.

Nie ma jednak co martwić się na zapas. Jak wygląda obsługa konta Amazon?

sprzedaż na Amazon - obsługa konta - FBA / FBM / Vendor

Od czego zacząć?

Po pierwsze – rejestracja konta. Nie jest to nic skomplikowanego. W formularzu rejestracyjnym należy podać podstawowe informacje, określić sposoby płatności, uzupełnić dane o swojej firmie, wybrać docelowe rynki i zapoznać się z obsługą Seller Central.

Obsługa konta

Jest to panel sterowania kontem sprzedawcy na Amazonie. Za jego pośrednictwem można zarządzać sprzedażą, aktualizować ofertę oraz prowadzić obsługę klienta. Dostępne są tam również narzędzia pozwalające na raportowanie o wynikach sprzedaży, sprawdzanie statystyk czy monitorowanie stanu magazynowego. Panel sterowania kontem pozwala także na kontakt z Amazon Service Provider Network lub inaczej Amazon SPN.

Plany sprzedaży

Konfiguracja konta na Amazon wymaga także wybrania jednego z dwóch planów sprzedażowych – indywidualnego lub profesjonalnego. Jaka jest między nimi różnica?

Plan indywidualny

Plan indywidualny to inaczej darmowe konto Amazon. Będzie doskonałe dla firm sprzedających mniej niż czterdzieści artykułów miesięcznie. Za każdy sprzedany produkt trzeba zapłacić niewielką opłatę oraz prowizję.

Plan profesjonalny

Plan profesjonalny pozwala na skuteczną sprzedaż nieograniczonej liczbę przedmiotów w miesiącu, bez dodatkowych kosztów za każdy produkt, ale ze stałą miesięczną opłatą. Firma otrzymuje dostęp do wielu dodatkowych usług.

Plan sprzedaży można zmienić w dowolnym momencie.

Zacznij sprzedaż na Amazon dzięki specjalistą z Upreseller

Dodawanie produktów na sprzedaż

Jeśli rejestracja na Amazon przebiegła pomyślnie, stworzyliśmy zachęcający profil naszej firmy i wybraliśmy plan, to można przejść do sedna – sprzedaży. Aby mogło do niej w ogóle dojść, musimy dodać o naszego sklepu przedmioty na sprzedaż. Jak przeprowadzić to efektywnie?

Sposoby na dodanie produktów

Dodawanie produktów odbywa się według ściśle określonych zasad. Można to przeprowadzić ręcznie dodając każdy produkt osobno. Można również wrzucić produkty zbiorczo za pomocą dostępnych narzędzi. Rozpoczynasz tym samym sprzedaż na Amazon.

Globalny Numer Jednostki Handlowej

Należy pamiętać, że większość przedmiotów wystawianych na Amazon musi mieć numer GTIN, czyli Globalny Numer Jednostki Handlowej. Ważną informacją tutaj jest to, że produkty jednego typu są grupowane w obrębie jednej kategorii produktowej. Dzięki temu klienci widzą, ilu sprzedawców oferuje dany produkt. Jeśli dodawany przedmiot jest już przyporządkowany do istniejącej kategorii, zostanie do niej automatycznie dołączony.

Inne ważne elementy oferty

Każda oferta powinna ponadto zawierać: identyfikator SKU pozwalający zarządzać produktem i stanami magazynowymi; tytuł produktu, szczegółowy opis i punktory; cenę; stan produktu; opcje wysyłki; nazwę marki i producenta; zdjęcia; słowa kluczowe.

Sprzedaż na marketplace - amazon w Polsce

Zachęcająca prezentacja produktu

Konkurencja w sklepie Amazon jest ogromna. Warto więc przygotować treści wysokiej jakości, które przekonają klientów do zakupu właśnie z naszej oferty. Kwestiami najważniejszymi w prezentacji produktu są dobry opis i odpowiednio zrobione zdjęcia.

Konieczny jest zwięzły tytuł, pozwalający klientowi znaleźć interesujący go przedmiot. Tytuł nie może przekroczyć 200 znaków, powinien zawierać podstawowe informacje takie dotyczące produktu. W następnej kolejności można umieścić punktory, czyli parę krótkich zdań opisujących najważniejsze cechy wystawianego artykułu.

Opis pozwalający skutecznie sprzedawać

Opis jest kluczową częścią oferty. Powinien jak najdokładniej przedstawiać klientowi wszystkie cechy produktu, najistotniejsze informacje na jego temat, a także zachęcić do zakupu poprzez określenie konkretnych korzyści. Ważne jest tutaj korzystanie ze słów kluczowych, gdyż zwiększają one znacząco szanse, że klienci trafią właśnie na naszą ofertę. Wpływają one też pozytywnie na pozycjonowanie produktów w wyszukiwarce ofert. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by rozmieszczać je w sposób naturalny. Oczywistym jest, że tekst musi być napisany poprawnie i zgodnie z zasadami języka, w którym jest tworzona oferta.

Fotografie podbijające sprzedaż

Drugim niezwykle ważnym elementem oferty są dobrej jakości zdjęcia przedmiotu. Muszą być wyraźne i mieć odpowiednio wysoką rozdzielczość. Zdjęcie główne powinno przedstawiać wystawiany produkt na białym tle. Oprócz zdjęcia głównego można załączyć sześć dodatkowych. Mogą prezentować szczegóły sprzedawanego przedmiotu, aranżację z modelami lub w adekwatnej scenerii. Istotne jest, by fotografie wyglądały profesjonalnie.

Amazon - twój sklep w internecie

Reklama produktów

Sklep Amazon udostępnił sprzedawcom szereg usług promowania produktów w ramach platformy. Najpopularniejsze sposoby reklamy to produkty i marki sponsorowane.

Produkty sponsorowane

Reklama przy użyciu produktów sponsorowanych działa na podobnej zasadzie co Google Ads. Produkty wyświetlają się na początku lub na końcu listy wyników wyszukiwania, w oparciu o wykorzystane słowa kluczowe, i opatrzone są podpisem „Sponsored”.

Marki sponsorowane

Reklamy z tej kategorii wyświetlają się na górze, na dole lub po lewej stronie wyników wyszukiwania, na stronach kategorii i w zakładkach zawierających szczegóły produktu. Mają postać banneru mającego przyciągać uwagę klientów. Kliknięcie w w niego przeniesie klienta do odpowiedniej podstrony.

Kampanie reklamowe

W serwisie, w którym o uwagę klientów walczą miliony sprzedających, warto zainwestować w dobrze opracowaną promocję swojej oferty. Zwiększamy dzięki temu swoje szanse na to, że użytkownicy trafią właśnie do nas. A na tym przecież najbardziej zależy sprzedawcom na Amazonie.

sprzedawaj na Amazon - Vendor, FBA, FBM

Klient nasz pan, czyli jak zadbać o zadowolenie nabywców

Nie wystarczy założyć konto sprzedawcy w sklepie Amazon, wrzucić ofertę produktów i zadbać o promocję, by móc się nazwać handlowcem z prawdziwego zdarzenia. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie klientom obsługi na najwyższym poziomie. Zadowoleni nabywcy wrócą do nas ponownie lub polecą naszą ofertę znajomym. Amazon kładzie szczególny nacisk na satysfakcję swoich klientów i wymaga od sprzedawców tego samego. Liczą się nie tylko pozytywne opinie użytkowników. Amazon koncentruje się szczególnie na niepoprawnych zamówieniach, liczbie zamówień anulowanych oraz opóźnieniach wysyłki.

Wiarygodne opinie

Jeszcze kilka słów o samych opiniach, ponieważ muszą one być wiarygodne. Nie warto stosować jakichkolwiek prób manipulacji – kupować opinie lub zachęcać znajomych do wystawiania pozytywnych ocen. Amazon wyciągnie z tego konsekwencje.

Ważne jest także, aby odpowiadać użytkownikom na zadane pytania w ciągu doby.

Wszelkie niedopatrzenia w kwestii odpowiedniej obsługi klienta mogą skutkować nawet zablokowaniem konta sprzedawcy.

Amazon i inne marketplace w jednym miejscu

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Proces obsługi sprzedaży na Amazon być może nie jest szczególnie skomplikowany, jednak wymaga sporego zaangażowania ze strony sprzedawcy. A można ułatwić sobie start w serwisie i skorzystać ze wsparcia doświadczonych profesjonalistów.

Pełna obsługa konta Amazon

Upreseller.com zajmuje się kompleksową obsługą sprzedaży na platformie Amazon. Oferujemy pomoc i wsparcie dla polskich firm w dotarciu do klientów z obszaru Unii Europejskiej wykorzystując wszystkie możliwości i udogodnienia dostępne w serwisie Amazon. Obsługa konta Amazon obejmuje doradztwo oraz wszelkie sprawy związane z kompleksową obsługą twojej firmy.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje od naszych specjalistów. Przeanalizujemy twoją ofertę i zapewnimy pełną obsługę klienta. Przeprowadzimy wycenę i wybierzemy najlepszy plan sprzedaży. Zajmiemy się opracowaniem treści dopasowanych do twojej oferty, przygotowaniem planu marketingowego, realizacją usługi Amazon FBA oraz generowaniem raportów sprzedażowych.

Doskonale wiemy, jak zorganizować twój biznes.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę