Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Omnichannel vs Multichannel – podobieństwa i różnice

Strona główna » Blog » Omnichannel vs Multichannel – podobieństwa i różnice
Serwis sprzedażowy na Amazonie
Omnichannel vs Multichannel – podobieństwa i różnice

W branży eCommerce bardzo dużo mówi się na temat dwóch kluczowych strategii: omnichannel i multichannel. Te dwie strategie posiadają bardzo dużo punktów wspólnych, jednak występują pomiędzy nimi także istotne różnice. Zdarza się, że ze względu na podobne nazwy są używane zamiennie, co w rzeczywistości jest sporym błędem i świadczy o braku profesjonalizmu i nierozumieniu tematu. Zarówno omnichannel jak i multichannel bazują na wykorzystaniu wielu kanałów, które pozwalają im dotrzeć do odbiorców, jednak występujące różnice sprawiają, że w ostateczności należy dokonać wyboru, która strategia będzie najwłaściwsza w danym przypadku. Omnichannel i multichannel dostosowane są do wielokanałowej sprzedaży. Poza własnym sklepem internetowym, można wykorzystać je także na platformach sprzedażowych (Amazon), porównywarkach cenowych, aplikacjach, sklepach stacjonarnych i sprzedaży prowadzonej przy wykorzystaniu mediów społecznościowych. 

Omnichannel czy multichannel - która strategia jest lepsza?

Co to jest multichannel?

Multichannel to strategia wielokanałowa, która ukierunkowana jest na rozwój każdego kanału, na którym realizowana jest sprzedaż. Działania te są prowadzone niezależnie. W rzeczywistości pozwala to na modyfikowanie toku prowadzonej strategii dla każdego miejsca, m.in. poprzez ustalanie innej strategii cenowej jak i promocyjnej.

Co to jest omnichannel?

Omnichannel także zakłada prowadzenie sprzedaży na arenie wielu kanałów, jednak wśród specjalistów jest charakteryzowane jako rozwinięcie działań prowadzonych w ramach multichannel. omnichannel stanowi zintegrowany system dla wszystkich kanałów komunikacji, a również tych, które są przeznaczone do dystrybucji produktów. W rezultacie zakres jego działania znacząco wybiega poza wykorzystywaniem tego narzędzia do docierania do klientów. 

Omnichannel zapewnia klientowi wrażenie o spójności oferowanej w ramach danego produktu, marki. W biznesowej definicji omnichannel dostrzegalne jest podkreślenie, że jest to sposób na budowanie pozytywnych doświadczeń klientów, ponieważ umożliwia im swobodne zakupu, bez względu na wybraną metodę. 

Najistotniejsze elementy strategii omnichannel

W ramach strategii omnichannel dostrzegalne są bardzo charakterystyczne elementy, które przede wszystkim umożliwiają jej poprawne wdrożenie w posiadanym sklepie. Są to m.in.:

Omnichannel bazuje na potrzebach klientów

Zastosowanie strategii omnichannel zakłada przede wszystkim umiejętne wykorzystanie wielokanałowości, która pozwala na tworzenie trwałych i przyszłościowych relacji z klientami. Jest to możliwe dzięki odpowiednie zaprezentowanie przygotowanej oferty jak i spełnianie najwyższych standardów obsługi klientów. 

Najistotniejsze różnice pomiędzy omnichannel a multichannel 

Kluczowa różnica, która uwidacznia się po przeprowadzeniu analizy tych dwóch strategii. Jest kwestia związana z zaplanowanymi celami. W przypadku strategii multichannel mowa o dążeniu do dotarcia do jak największej ilości potencjalnych klientów, poprzez aranżowanie ich uwagi w przedstawiane treści na danym kanale. Z kolei omnichannel opiera się na założeniach holistycznych, czyli działania mają pozwolić na uzyskanie satysfakcjonujących doświadczeń w odniesieniu do danej marki. Równolegle omnichannel zakłada przede wszystkim na tym, aby pozyskanych klientów jak najdłużej przy sobie utrzymać. 

W praktyce, omnichannel swoim działaniem obejmuje wszystkie kanały i w centrum znajduje się przede wszystkim klient. Z kolei w strategii multichannel każdy kanał jest traktowany inaczej. Równolegle w tym przypadku centrum wszystkich działań skupione jest wokół danego produktu. 

Omnichannel czy multichannel – która strategia jest lepsza?

Podjęcie decyzji o zastosowanej strategii w prowadzeniu biznesu, należy uzależnić od kwestii prowadzonego biznesu jak i również zaplanowanych celi. Wówczas łatwiejszy jest jej dobór. 

W rzeczywistości, strategię multichannel o wiele częściej wykorzystują nieduże firmy, które dążą do dotarcia do jak największej ilości nowych klientów marki. Natomiast na wybór strategii omnichannel zdecydowane są przede wszystkim duże, doskonale rozwinięte podmioty. Posiadają ugruntowaną pozycję na rynku, jednak nieustannie dążą do zwiększania bazy klientów, co ma pozwolić na optymalizowanie zysków i usprawnienie działania decyzyjne klientów. Omnichannel obejmuje całość działań, począwszy od kampanii marketingowych, poprzez dopracowanie UX sklepu internetowego, aż po proces zakupowy i zapewnienie jak najlepszej posprzedażowej obsługi klienta. 

W rezultacie kierując się powyższym, podjęcie ostatecznej decyzji przy wyborze strategii jest proste. Początkujące firmy powinny wybrać multichannel, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości zmienić ją na omnichannel, jeżeli prowadzony biznes odniesie sukces. 

Sprzedaż wielokanałowa – jak ją rozpocząć?

W strategii omnichannel dostrzegalne jest przede wszystkim ukierunkowanie na potrzeby klienta. Jednak w tym aspekcie nie opracowano uniwersalnych rozwiązań, ponieważ każda firma posiada innych użytkowników, co w dużej mierze przekłada się na odmienne oczekiwania. Zatem podejmując działania dla sprzedaży wielokierunkowej należy przede wszystkim zdefiniować pojedynczych klientów jak i całą grupę docelową, które mogą wykazywać zainteresowanie danym produktem. 

Sprzedaż wielokanałowa - jak ją rozpocząć?

W następnej kolejności należy zweryfikować ścieżkę zakupową. Ma to pozwolić na zrozumienie postępowania użytkownika w trakcie procesu zakupowego. Współcześnie jest to zadanie delikatnie utrudnione, ponieważ klienci bardzo często przeskakują pomiędzy poszczególnymi kanałami, tym samym komplikując proces sprzedażowy. Klienci bardzo chętnie wykorzystują różne narzędzia, a tym samym proces zakupowy przestaje być liniowy. Jednak możliwe pozostaje określenie punktów styku użytkownika z daną marką. Wówczas możliwe jest odczytanie jego oczekiwań i preferencji. Dzięki temu możliwe jest określenie, w jaki sposób dane kanały umożliwiają zapewnienie wsparcia w sprzedaży, a także które działania przynoszą najlepsze rezultaty i co można zmienić. 

Czy opłaca się wdrożyć strategię wielokanałową w biznesie?

Podjęcie decyzji o kierowaniu się strategią wielokanałową w biznesie jest bardzo dobrym wyborem. Wszelkie podejmowane działania przez poszczególnych sprzedawców w oparciu o strategię omnichannel potrafią skutecznie zachęcić klientów do decydowania się na dany zakup. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla momentu, w którym potencjalny klient poszukuje informacji o produkcie i wyraża chęć jego zakupu. 

W praktyce, sprzedaż wielokanałowa jest konieczna we współczesnych czasach, a kwestia doboru odpowiedniej metody prowadzenia sprzedaży staje się wówczas drugorzędna. W pierwszej kolejności należy przede wszystkim wybrać i otworzyć kanały dystrybucji. Wśród wybranych kanałów powinna znaleźć się przede wszystkim platforma sprzedażowa typu marketplace. Najlepsze możliwości stwarza Amazon, który umożliwia wykorzystanie licznych możliwości sprzedaży, a tym samym zwiększa grono docelowych klientów aż do milionów osób z całego świata. 

Czy opłaca się wdrożyć strategię wielokanałową w biznesie?

Dlaczego warto skorzystać z oferty upreseller.com?

Oferta przygotowana przez upreseller.com ukierunkowana jest w szczególności dla osób, które planują rozpoczęcie sprzedaży swoich produktów na Amazon, jednak nie posiadają wiedzy od czego i jak zacząć. Ogromna widza i doświadczenie umożliwiają dobór odpowiedniego modelu biznesowego, który w danej działalności sprawdzi się najlepiej. Upreseller zapewnia obsługę klientów w różnych językach, co zwiększa profesjonalizm w branży. Ponadto, z usług upreseller można skorzystać także w toku dalszej działalności, bez względu na jakim etapie znajduje się firma obecnie. Z sukcesami wykonujemy następujące usługi:

Przed zespołem upreseller, Amazon nie posiada żadnych tajemnic. Sukces sprzedażowy na Amazon znajduje się na wyciągnięcie ręki, jednak należy wiedzieć jak to zrobić lub z czyjej pomocy skorzystać. Gwarantujemy, że każdy klient jest traktowany indywidualnie i to do niego każdorazowo dobierana jest właściwą strategia. W razie wątpliwości bądź pytań zachęcamy do kontaktu.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę