Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Platformy sprzedażowe w Europie. Gdzie warto być?

Strona główna » Blog » Platformy sprzedażowe w Europie. Gdzie warto być?
Skuteczna sprzedaż na Amazon
Platformy sprzedażowe w Europie. Gdzie warto być?

Branża e-commerce w Polsce ewoluuje każdego dnia. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro wiele osób coraz chętniej robi zakupy w sieci, a sprzedawcy dążą do zaspokojenia ich wszystkich potrzeb i jednocześnie do jak największych zysków. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, gdzie warto sprzedawać produkty, aby trafić do szerokiego grona klientów. W Europie jest kilka popularnych marketplace, którym z całą pewnością opłaca się bliżej przyjrzeć. Koniecznie się z nimi zapoznaj!

Amazon największą platformą sprzedażową w Europie

Historia Amazon rozpoczęła się dość specyficznie. Jego założyciel Jeff Bezos postanowił bowiem założyć księgarnię online. Trafił w bardzo dobry okres, kiedy osób korzystających z zasobów sieci zaczęło przybywać każdego dnia. Oczywiście Bezos prowadził wnikliwe analizy i statystyki, które ostatecznie potwierdziły, że w niedługim czasie Internet będzie miał ogromne znaczenie praktycznie w każdym biznesie. Wszystko zaczęło się w 1993 roku, kiedy Jeff Bezos postanowił rzucić dotychczasową pracę i całkowicie skupić się na tworzeniu biznesplanu swojej księgarni. Początkowo miała nazywać się Cadabra, ale w związku z tym, że kojarzyła się ze słowem cadaver, czyli zwłoki, pomysł szybko upadł. Następnie wybór padł na Relentless, czyli bezwzględny, aż ostatecznie padło na Amazon. Choć wstępnie na platformie miały być sprzedawane produkty z różnych kategorii, to w końcowym rezultacie były to wyłącznie książki. Już w pierwszych miesiącach platforma sprzedażowa Amazon osiągnęła spory sukces. Mimo że nie wszystko przebiegało pomyślnie, ponieważ w trakcie rozwoju pojawiły się komplikacje w postaci pozwów do sądu, to Bezos postanowił się nie poddawać i rozszerzyć asortyment. Systematycznie na platformę wprowadzane były inne produkty. W ten właśnie sposób księgarnia zmieniła się w marketplace, na którym można znaleźć prawie wszystko.

Dlaczego właśnie Amazon?

Amazon to największy marketplace na świecie. Dla sprzedawców jest to ogromna szansa na dotarcie do potencjalnych klientów z różnych zakątków kuli ziemskiej. Plusem przemawiającym za tym, że rozpoczęcie sprzedaży online na Amazon jest baza klientów. Musisz wiedzieć, że platforma sprzedażowa Amazon jest bardzo wymagająca w stosunku do sprzedawców. Każdy, kto chce uruchomić sprzedaż, musi posiadać działalność gospodarczą i konto bankowe. Z tym że nie są to jedyne wymogi. Konieczne jest też założenie konta, stosowanie się do regulaminu oraz wysokiej jakości sprzedaż online. Warto jednak dobrze się postarać, ponieważ Amazon umożliwia dotarcie do potencjalnych klientów z całego świata i zyskanie większej popularności na szeroką skalę. W tym momencie należy wspomnieć również o FBA, czyli fulfilment by Amazon. Jest to możliwość sprzedaży produktów bez posiadania własnego magazynu. Korzystając z tej opcji, wystarczy przesłać swoje produkty do magazynu Amazon, które później zostaną zapakowane i wysłane do klientów. Co ważne, platforma sprzedażowa pobiera prowizję od każdego sprzedanego przedmiotu. Jej wysokość zależna jest od kategorii, ale z reguły mieści się w przedziale od 8 do 15%. Zresztą Amazon pobiera także opłaty za dodatkowe usługi, plan prowadzenia konta lub magazynowanie towaru.

Obsługa konta, magazynu i wysyłki - Upreseller

 

Ebay alternatywą dla Amazon?

Ebay jest jedną z najstarszych platform w branży e-commerce. Powstał w 1995 roku, a jego założycielem jest Pierre Omidyar – irański programista. Choć krążą pogłoski, że Ebay był inspirowany potrzebami jego żony, która chciała wymieniać swoje zbiory kolekcjonerskie z innymi użytkownikami, to ostatecznie pierwsza transakcja dotyczyła niedziałającego wskaźnika laserowego sprzedanego za niespełna 15 dolarów. Zaledwie rok po założeniu platforma sprzedażowa przynosiła zyski, które zwiększały się z każdym miesiącem i do tej pory nie uległo to zmianie. W pierwszych latach działalności korzystanie z Ebay dla klientów było dość ciężkie. Nie mieli dostępu do zintegrowanego systemu płatności oraz negatywnych bądź pozytywnych opinii. Robiąc zakupy, musieli więc wierzyć w uczciwość i rzetelność sprzedawców. W dużej mierze Ebay swoją popularność zawdzięcza umiejętnościom założyciela, pomysłowi i okresowi uruchomienia. Ebay podobnie jak jego poprzednik powstał, kiedy biznes w Internecie nie był tak oczywisty, jak dzisiaj. Obecnie na platformie jest bardzo szeroki wybór produktów i miliony użytkowników z różnych państw, co daje ogromne możliwości sprzedażowe.

Ebay inspiracją dla Allegro?

Allegro to platforma sprzedażowa działająca na polskim rynku. Powstała po tym, gdy Ebay odniósł sukces. Powstała w 1999 roku, a założycielem była poznańska spółka Surf Stop Shop. Jednak rok później Allegro zostało przejęte przez przedsiębiorstwo z Wielkiej Brytanii. W pierwszych latach głównym założeniem platformy były aukcje sprzedażowe. Dopiero od 2007 roku umożliwiono sprzedawcom zakładanie sklepów internetowych. Tym samym Allegro stanęło na wyższym szczeblu, jeśli chodzi o branżę e-commerce w Polsce. Od tego momentu sprzedawca nie tylko może wystawiać na sprzedaż swoje produkty, ale też ustawiać w sklepie własne kategorie, czy logo. Dla osoby, która sprzedaje produkty z różnych kategorii i chce działać wyłącznie na krajowym rynku, Allegro jest doskonałą opcją. Nie można jednak zapominać, że każde ogłoszenie aktywne jest przez 30 dni. Jeśli w tym czasie produkty nie zostaną sprzedane, konieczne będzie wznowienie oferty. Wyjątek od tej reguły stanowią ogłoszenia prywatne, które widoczne są dla klientów tylko przez 14 dni. Allegro to niekwestionowany lider wśród portali sprzedażowych w Polsce. Z platformy korzysta przeszło 20 milionów użytkowników. Szeroki asortyment, dostęp do różnych sklepów internetowych oraz systemów płatności sprawia, że marketplace cały czas zyskuje swoich zwolenników.

Skorzystaj z oferty Upreseller dla nowych sprzedawców

 

OLX zaczyna podbijać e-commerce w Polsce

OLX zna dziś praktycznie każdy. Korzystają z niego zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, które chcą sprzedać różnorakie przedmioty. W Polsce serwis działa od 2014 roku. Wcześniej można było znaleźć go pod nazwą tablica.pl i należał do grupy Allegro. Obecnie należy do grupy Napsers z siedzibą w Kapsztadzie. Sprzedawcy w swojej ofercie mogą mieć wszelkie produkty, których sprzedaży nie zabrania regulamin platformy. Prowadzenie sprzedaży nie jest skomplikowane, a część ogłoszeń można wystawić bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Z tym że ta kwestia dotyczy wyłącznie sprzedawców, którzy w danym okresie chcą zamieścić liczbę ofert mniejszą, niż przewidują ustalone odgórnie limity. Aby przekonać kupujących do zrobienia zakupów, sprzedający mogą dodać opisy i zdjęcia pokazujące dany produkt od jak najlepszej strony. Możliwa jest także negocjacja ceny oraz wysyłka towaru przy pomocy przesyłek marketplace. Dużą zaletą dla klientów jest zabezpieczenie płatności.

Kaufland.de, czyli niemiecki marketplace

Kaufland to market znany w Polsce od ponad 20 lat (pierwszy w Starogardzie Szczecińskim został otwarty w 2001 roku). Mimo to platformę marketplace nie każdy miał jeszcze szansę poznać, ale szybko trzeba to nadrobić, ponieważ jej rozwój jest niesamowicie szybki. Kaufland.de skutecznie ściga konkurencyjne portale sprzedażowe. Dla klientów zostało przygotowanych ponad 5 tysięcy kategorii i przeszło 25 tysięcy produktów. Co ciekawe, platforma rozwija się na tyle szybko, że cały niemiecki e-commerce nie jest w stanie się z nią zrównać. Wśród użytkowników największym zainteresowaniem cieszy się kategoria odzieżowa oraz elektronika użytkowa. Coraz częściej można jednak zauważyć popularność produktów spożywczych. Sprzedawcom marketplace również przynosi korzyści. Poza tym, że mogą trafić do milionów kupujących z całej Europy, to mogą też skorzystać z dwóch modeli sprzedaży i nowatorskich narzędzi marketingowych. Niezaprzeczalnie sama nazwa platformy sprzedażowej oznacza wzrost zysków, ponieważ klienci chętniej robią zakupy u zaufanych sprzedawców, a polscy konsumenci bardzo dobrze znają i cenią sobie sieć Kaufland.

Facebook marketplace konkurencją dla sklepów internetowych?

Omawiając platformy sprzedażowe, nie można zapomnieć o mediach społecznościowych, a dokładniej Facebook marketplace. Po zalogowaniu na podstronie widoczny jest znaczek imitujący stoisko targowe. Choć to raczej opcja przeznaczona dla prywatnych sprzedawców, ponieważ biznesowym dedykowany jest sklep Facebook. Jest to korzystna opcja głównie dlatego, że sprzedawcy mogą wystawić swoje produkty całkowicie za darmo i trafić do kupujących poprzez, chociażby włączenie recenzji, udostępnianie oferty na profilu, czy też reklamowanie się przy pomocy Facebook ADS. Założenie sklepu na Facebook marketplace umożliwia dotarcie do nowych klientów, a przecież w serwisie zarejestrowanych jest prawie 2 miliardy użytkowników.

Prosta sprzedaż na Amazon z pomocą Upreseller

 

Platformy sprzedażowe – jak wybrać tę odpowiednią?

Platformy sprzedażowe to doskonałe rozwiązanie dla sprzedawców, którzy chcą działać na zagranicznym lub polskim rynku w Internecie. Jednak ze względu na dostęp do wielu z nich, ciężko wybrać tę, która będzie dla nas odpowiednia. W takiej sytuacji warto zastanowić się na kilkoma kluczowymi aspektami. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy określić, jaki towar znajduje się w ofercie. Na każdej platformie są wprowadzone ograniczenia i nie można sprzedawać wszystkiego. Drugim ważnym elementem jest przyjrzenie się wysokości prowizji. W końcowym rozrachunku najważniejszy jest przecież realny zysk ze sprzedaży. Przykładowo na allegro prowizja zależna jest od kategorii produktów. Wybierając platformę, trzeba wziąć pod uwagę także preferencje kupujących. Jeśli nie odwiedzają danego marketplace i nie decydują się na zakupy, to zakładanie na nim sklepu będzie zwyczajnie bezsensowne. Na koniec koniecznie należy obiektywnie ocenić własną szansę na pokonanie konkurencji. Dobrze jest rozważyć, jakie działania może podjąć sprzedawca, aby przyciągnąć do siebie klientów.

Jeżeli nadal nie jesteś przekonany, jaki marketplace będzie dla Ciebie odpowiedni, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować sprzedaży na niektórych z nich. W e-commerce z reguły płacisz prowizję, a więc poniesiesz koszty jedynie, kiedy uda Ci się sprzedać produkt. Natomiast, jeśli interesuje Cię sprzedaż na Amazon, to możesz skorzystać z pomocy Upreseller. W ofercie znajduje się pełna obsługa konta oraz wsparcie na każdym etapie sprzedaży.

Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę