Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Pozycjonowanie na Amazon

Strona główna » Blog » Pozycjonowanie na Amazon
Prosta obsługa Amazon
Pozycjonowanie na Amazon

Amazon jest jedną z największych platform, skupiającą aż 310 milinów użytkowników z całego świata. Dzięki swojej popularności jest bardzo dobrym miejscem dla sprzedawców z Polski. Jak powszechnie wiadomo, aby zostać zauważonym wśród niezliczonych ofert handlowych, istotne jest zwiększenie swojej widoczności. Pomiędzy większą widocznością a rozwojem biznesu i wyższymi zyskami, możemy śmiało postawić znak równości. Jak zatem poprawić pozycjonowanie na Amazon?

Czym jest pozycjonowanie?

Zanim przejdziemy do cennych wskazówek, warto wyjaśnić sobie pojęcia pozycjonowania. Pozycjonowanie na Amazon opiera się na prowadzeniu stałych i monitorowanych działań SEO. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza Search Engine Optimization. W wolnym tłumaczeniu oznacza optymalizację wyszukiwarki zaś dokładnie to wszystkie organiczne i bezpłatne aktywności, które pozwalają na pozyskiwanie nowych klientów. W wielkim skrócie SEO to wszystkie działania, które budują świadomość marki na rynku, zwiększają poziom sprzedaży i pozwalają na łatwe i szybkie znalezienie Twojego produktu przez potencjalnych nabywców.

Pozycjonowanie na Amazon to nic innego jak optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek. Wszystkie działania SEO powinny dążyć do uzyskania jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania, szczególnie mając na względzie frazy i słowa kluczowe.

Jak dokładnie działa pozycjonowanie na Amazon?

Dzięki odpowiedniemu i skutecznemu pozycjonowaniu na platformie Amazon nasz sklep bądź nasze produkty, będą pięły się do góry w wynikach wyszukiwarek. Im wyższa będzie nasza pozycja, tym większe prawdopodobieństwo, że to właśnie na naszą stronę zawita potencjalny klient. Pozycjonowanie na Amazon ułatwia poszukującym trafić na produkt, który według algorytmów, jest perfekcyjnie dopasowany do potrzeb osoby kupującej.

Skuteczna pozycjonowanie na Amazon z Upreseller

 

Jak wybrać frazy kluczowe pod optymalizację SEO Amazon?

Jak wyżej wspomniano, optymalizacja SEO ściśle wiąże się ze słowami kluczowymi. Skuteczne pozycjonowanie produktów i sklepu na Amazon wymaga użycia odpowiednich fraz, po których szybko i łatwo będzie on wyszukiwany. Niezwykle pomocne w tej kwestii są narzędzia do pozycjonowania, które mogą być bezpłatne, jak i wymagać od nas zakupu. Wskazują one odpowiednie słowa klucze, jakie powinniśmy wykorzystać. Dobrą wiadomością jest to, że zasady SEO na platformie Amazon, są bardzo podobne do zasad SEO w Google. Do najczęściej wykorzystywanych narzędzi, które pomagają w doborze słów kluczowych, zalicza się:

Ponadto wyszukiwanie słów kluczowych, powinniśmy rozpocząć od zadania sobie pytania, co byśmy wpisali w wyszukiwarkę, chcąc znaleźć produkt oferowany przez nasz sklep. Niekiedy należy zmienić pozycję i wejść w skórę klienta, tak by, jak najlepiej zoptymalizować swoje produkty.

Wśród fraz kluczowych wyróżnia się dwa typy. Pierwszy z nich to słowa kluczowe o długim ogonie, które są bardziej rozbudowane, specyficzne. Ich zaletą jest niższa konkurencja oraz wysoki współczynnik konwersji. Drugą kategorią fraz to słowa kluczowe o krótkim ogonie. Są one mniej rozbudowane i obejmują szersze wyszukiwania. Za czym idzie większa konkurencja i niższy współczynnik konwersji.

Warto wiedzieć, że oba rodzaje fraz kluczowych mogą być ze sobą łączone, a często wzajemnie się uzupełniają. Przykładem wykorzystania obu fraz na jednym produkcie może być wyszukiwanie na frazę ,,buty motocyklowe” jak i ,,dobrej jakości buty motocyklowe”. Ważną wskazówką jest to, że przy nowych produktach bardziej sprawdzi się fraza z długim ogonem, czyli ta bardziej rozbudowana, natomiast przy produktach rozwijających sprzedaż z pewnością lepszy efekt da krótki ogon.

Praca organiczna na Amazon

Podstawową kwestią w optymalizacji SEO na Amazonie jest praca organiczna. Pod tym pojęciem kryją się wszelkie darmowe działania, które podejmują sprzedający, mając na celu zajęcie jak najwyższego miejsca na liście wyszukiwań. W tym przypadku warto zwrócić swoją uwagę na:

– obsługę klienta,

musi być ona na najwyższym poziomie. Dzięki niej możemy uzyskać multum pozytywnych opinii, na które bardzo często zwracają uwagę przyszli klienci oraz przekładają się one na wysoką pozycję w wyszukiwarce;

– cenę,

cena ma bardzo duże znaczenie. Każdy z nas chociaż raz kupując produkt przez internet, wybrał innego sprzedawcę tylko i wyłącznie dlatego, że miał niższą cenę przedmiotu czy przesyłki. Jednak w kwestii SEO to nie wszystko. Na cenę zwracają również uwagę algorytmy. Im jest ona bardziej konkurencyjna, tym zwiększa poziom naszej sprzedaży;

– sprawna logistyka,

szybka i darmowa dostawa w modeli FBA bądź FBM, to klucz do uzyskania odznaki Prime, za czym idzie lepsza widoczność naszych ofert;

– opis produktu, teksty i zdjęcia,

nie należy zapominać o treściach i zdjęciach, które również są poddawane analizie przez algorytmy. Szukają one w nich słów kluczowych, by następnie je zaindeksować.

Prosta sprzedaż na Amazon z pomocą specjalistów z Upreseller

 

Model sprzedażowy na Amazon

To, na jaki model sprzedażowy zdecydujemy się, rozpoczynając naszą działalność na Amazonie, ma swoje konsekwencje w postaci wpływu na pozycję produktów w wyszukiwarkach. Amazon promuje przede wszystkim produkty i sklepy,w których funkcjonuje model sprzedażowy FBA. Nic w tym dziwnego. W tym modelu Amazon bierze czynny udział w sprzedaży, stąd też bardzo często podnosi pozycję listingów. Należy wiedzieć, że model FBA wiąże się z opłatami na rzecz platformy Amazon.

Całkiem ciekawym i zapewniającym wyższą pozycję w wyszukiwaniach jest również model sprzedaży Vendor. Jednak tutaj również sprzedawcy ponoszą koszty na rzecz Amazona. W tym przypadku Amazon kupuje od nas towar w ramach współpracy B2B i sprzedaje następnie na platformie.

Marketing na Amazonie

Kampanie marketingowe to kolejny sposób na budowanie pozycji w wynikach wyszukiwania. Reklamy zwiększają świadomość marki oraz budują pozycję listingów. Wśród najpopularniejszych działań marketingowych, które znacznie wpływają na pozycję to przede wszystkim:

– marketing cenowy,

na Amazonie istnieje możliwość zastosowania kuponów, voucherów oraz zestawów w konkurencyjnych cenach. W tym przypadku zasada jest prosta. Im dłużej utrzymują się obniżki, tym dłuższy okres Amazon ma na zaindeksowanie działań;

– kampanie reklamowe,

kampania reklamowa pozwala na lepszą prezentację produktów, sklepu oraz marki. Badania wskazują, że a 73% podmiotów sprzedających na Amazon prowadzi swoje kampanie;

– Vine,

jest to program, który pozwala na wysyłkę produktów wyjątkowym recenzentom, którzy następnie wystawiają pozytywną ocenę. W 90% przypadków uzupełniają je komentarzem. Jak już wspomniano, recenzje są bardzo przydatnym narzędzie do polepszenia pozycji marki.

Ważnym zagadnieniem jest również fakt, że zwiększone wydatki na reklamę nie równają się automatycznie większej ilości sprzedanych produktów. Kluczowym zadaniem jest odpowiednia optymalizacja oraz zarządzenie kampaniami reklamowymi. Pomóc Ci w tym może doświadczony specjalista ds. sprzedaży na Amazon z Upreseller.

Upreseller oferuje pomoc w obsłudze konta Amazon

 

Co może pogorszyć pozycjonowanie?

Tak samo, jak istnieją narzędzia i sposoby na zwiększenie ruchu na naszej stronie poprzez dobre pozycjonowanie, tak i istnieją czynniki, które mogą mieć na nie negatywny wpływ. SEO to przede wszystkim wieloetapowy etat, który składa się z wielu czynników. Jakie działania mogą wpłynąć negatywnie na pozycję sklepu bądź produktów w wynikach wyszukiwania? Jedną z przyczyń, może być brak danych technicznych. Nieuzupełnienie tego typu danych w listingu, może sprawić, że produkty nie zaindeksują się w katalogu strony, a w konsekwencji nie pojawią się w wynikach wyszukiwania. Negatywny wpływ na pozycję ma również kopiowanie zdjęć i treści. Powielanie dostępnych na innych stronach materiałów graficznych i tekstowych, skutkuje zmniejszeniem możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Dla najlepszych efektów SEO należy wykorzystać optymalnie całą przestrzeń. Ostatnim czynnikiem, który przyczynia się do osłabionej pozycji w wyszukiwarkach,jest nieaktywny listing. Jeśli na Amazonie pojawia się status: Out of Stock, Closed, Suppressed czy Price Errors, to z pewnością odbije się to negatywnie na naszej pozycji. Dlatego też należy zwracać uwagę na to, aby listing był stale aktywny.

Czy zdjęcia wpływają na pozycję w wyszukiwarce?

Jak wcześniej zauważono, kopiowanie materiałów graficznych wpływa negatywnie na wyniki wyszukiwania. Rola zdjęć w skutecznej optymalizacji jest niezwykle ważna. Unikalne grafiki przyciągają wzrok klientów oraz wyróżniają naszą ofertę spośród miliona innych. Im więcej zdjęć dodamy na stronę produkty, tym uzyskamy lepsze rezultaty. Minimalna rozdzielczość zdjęcia powinna wynosić 1000×1000 px. Ponadto zarejestrowane marki mogą umieszczać video. Jest to idealny sposób na unikalny opis przedmiotu.

Czy warto zainwestować swój czas w opis produktu?

Tak samo, jak zdjęcia, tak i opis produktu odgrywa fundamentalną rolę podczas tworzenia lub optymalizacji listingu. Szczególną uwagę należy zwrócić na wypunktowanie, tytuł, dane techniczne produktu oraz Search Terms.

Kluczowym dla SEO Amazon jest wypunktowanie i tytuł. Powinny one zawierać jak największą ilość słów kluczowych oraz zajmować całe przeznaczone dla nich miejsce. Główną zasadą jest to, że najmocniejsze słowa kluczowe muszą znaleźć się w tytule przedmiotu, przy czym nie powinny się one powtarzać. Oprócz tego tytuł, ja i wypunktowanie muszą być dostępne, łatwe w odbiorze oraz powinny przekazywać przewodnie informacje. Ważną rzeczą są Search Terms. Są one niezauważalne na listingu. Można w nich umieścić naprawdę dużo słów kluczowych, których z wielu powodów możemy nie chcieć ujawniać na listingu, bądź po prostu nie mamy już na nie miejsca.

Dane techniczne, o których wspominaliśmy w akapicie opisującym czynniki negatywnie wpływające na optymalizację, powinny w bardzo szczegółowy sposób przekazywać informacje o listingu. Są one najistotniejsze podczas wykorzystywania filtrów wyszukiwania przez klientów. W technicznych danych musi pojawić się wiele informacji. Czołową wskazówką w tej sprawie, jest fakt, że warto przy nich zaznaczyć okienko noszące nazwę ,,nie dotyczy produktu”, nawet wtedy, kiedy nie ma to żadnego powiązania z naszym produktem.

 

Podsumowując, wszystkie działania pozycjonujące na Amazonie, pozwalają na łatwiejsze i szybsze znalezienie produktów, poprzez algorytmy. Dzięki nim nasza oferta pokazuje się na wysokim poziomie w wynikach wyszukiwania. Warto pamiętać, że dodanie produktów na Amazon nie wystarczy do tego, aby od razu zacząć sprzedawać i osiągać ogromne zyski. Jednak z pewnością skuteczne SEO pomoże nam w tym zakresie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu konta na Amazon, skontaktuj się z nami.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę