Tel.: +48 781 465 786
Zapytaj o ofertę

Sprzedaż wysyłkowa z Polski do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Strona główna » Blog » Sprzedaż wysyłkowa z Polski do Wielkiej Brytanii po Brexicie
Skuteczna sprzedaż na Amazon
Sprzedaż wysyłkowa z Polski do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Wielka Brytania już od ponad roku nie jest członkiem Unii Europejskiej. To znacznie wpłynęło na działanie firm oferujących wysyłkę towarów na obszarze unijnym. Brexit skutkował między innymi zmianami prawnymi w zakresie sprzedaży wysyłkowej do UK. Szczególnym problemem stała się kwestia rejestracji VAT i wystawiania faktur. Wielu przedsiębiorców po 1 stycznia 2021 roku zrezygnowało z transakcji z Wielką Brytanią, bojąc się o wyższe koszty działalności czy bardziej skomplikowane procedury. Z drugiej strony to dało możliwości pozostałym przedsiębiorcom, na eksport towarów i podbicie rynku handlu z UK. Co zatem zrobić, by sprzedaż wysyłkowa z Polski do Wielkiej Brytanii po brexicie była zgodna z prawem?

 

Obowiązek posiadania numeru EORI

Skrót EORI dotyczy rejestru przedsiębiorstw na potrzeby celne. Numer EORI nadaje się w ramach Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych UE, aby móc eksportować lub importować towary w przypadku handlu z państwami trzecimi. W celu prowadzenia sprzedaży wysyłkowej na terytorium UE, można korzystać z polskiego numeru identyfikacyjnego. Natomiast po brexicie, konieczne jest posiadanie odrębnego numeru EORI – nadaje go Wielka Brytania celem dokonania wywozu towarów tam. Co ważne – numer ten trzeba posiadać jeszcze przed dokonaniem transakcji handlowej z państwem spoza terytorium Unii Europejskiej i zanim nastąpi dostawa towarów.

Upreseller pomoże w sprzedaży wysłkowej z Polski do Wielkiej Brytanii

 

Klasyfikacja sprzedawanych produktów

Chęć prowadzenia wysyłek towarów do UK niesie też ze sobą konieczność dopełnienia obowiązków wynikających z prawa celnego, które jest inne, niż przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Wielka Brytania wymaga poprawnej klasyfikacji, kiedy chodzi o eksport towarów. Przede wszystkim trzeba ustalić i określić ujednolicone kody z taryfy celnej, zanim rozpoczęta zostanie wysyłka towarów.

Trzeba też określić pochodzenie towaru – nie zawsze dostawa towarów z Polski jest produktem również pochodzącym z Polski. Jest to ważne z punktu widzenia prawa celnego, ponieważ towary produkowane w państwach trzecich mogą być na przykład objęte tzw. cłem antydumpingowym. Dlatego konieczne jest potwierdzenie pochodzenia towaru, który przedsiębiorca zamierza eksportować do Wielkiej Brytanii, poprzez sporządzenie oświadczenia.

 

Zgłoszenia wywozowe celne

W przypadku wysyłki towarów do Wielkiej Brytanii po brexicie należy też pamiętać, że taka działalność podlega nadzorowi celnemu przez właściwy organ celny i konieczne jest dokonanie zgłoszenia celnego. Co ważne, zgłoszenie wywozowe może zrobić nie tylko sam przedsiębiorca, ale też przewoźnik czy agencja celna lub logistyczna. Dobrą wiadomością dla firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową po brexicie jest wprowadzenie szeregu ułatwień dla przedsiębiorców w tym roku. Wielka Brytania zdecydowała bowiem, że od lipca 2022 roku:

 

Jak się okazuje, celem rządu brytyjskiego jest przede wszystkim usprawnienie całego łańcuchu dostaw, szczególnie podczas przeładunków w portach. Wprowadzone już teraz i planowane na przyszłość zmiany, kiedy planowana jest wysyłka towarów do Wielkiej Brytanii po brexicie, mają pomóc w ograniczeniu kosztów przedsiębiorców i konsumentów, również w zakresie opłat celnych. Pomóc ma w tym też program cyfryzacji granic i inne rozwiązania systemu teleinformatycznego służącego wsparciu całej procedury.

Skuteczna sprzedaż na Amazon z Upreseller

 

Zamiana transakcji WDT na eksport towarów do Wielkiej Brytanii

Przed brexitem eksport towarów do Wielkiej Brytanii była traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – WDT – co było możliwe tylko względem innego państwa członkowskiego UE. Obecnie wysyłka towarów do Wielkiej Brytanii jest już traktowana jako eksport towarów, który dotyczy wysyłki do tzw. państw trzecich. W tym przypadku nadal można skorzystać z zerowej stawki VAT, ale na innych zasadach:

 

Sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii z własnego sklepu internetowego

Własny sklep internetowy to jedna z dróg sprzedaży produktów za granicę. W przypadku eksportu towarów na Wyspy po brexicie, kluczowe znaczenie ma między innymi nabywca zamówienia. Jeżeli jest to podmiot będący podatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii, to polskiego przedsiębiorcy nie dotyczy obowiązek rozliczenia VAT w Wielkiej Brytanii, kiedy nastąpi dostawa towarów na teren UK.

 

Jeżeli zaś zakupy dokonane za pośrednictwem sklepu internetowego wysyłane są prywatnym brytyjskim konsumentom, to bardzo ważna jest kwota całościowa transakcji. Jeżeli wynosi tyle samo lub mniej, niż 135 GBP, to niezbędne jest rozliczenie z tego tytułu deklaracji VAT w Wielkiej Brytanii. Obowiązek podatkowy wówczas powstanie w momencie dostarczenia towaru klientowi. Trzeba pamiętać, że kwota ta dotyczy wartości samego zamówienia, czyli ceny podanej klientowi, a nie obejmuje kosztów transportu czy dodatkowych opłat lub opłat celnych

 

Jeśli wartość całej przesyłki (w przypadku prywatnego konsumenta) przekroczy 135 GBP, to jest to już uznawane przez prawo podatkowe UK jako eksport towarów. W tym przypadku dochodzi do opodatkowania lokalnym VAT w Wielkiej Brytanii, czyli do zapłacenia podatku VAT zobowiązano importera – osobę zamawiającą przesyłkę. W związku z tak ustalonymi obowiązkami stron handlu, polski sprzedawca nie będzie miał obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT w Wielkiej Brytanii i wypełniania w tym zakresie deklaracji podatkowej.

Specjalisci Upreseller pomogą w obsłudze sprzedaży na Amazon

 

Sprzedaż towarów do UK poprzez platformy sprzedażowe

Kiedy brexit wszedł w życie, brytyjski rząd nałożył nowe obowiązki na firmy takie, jak eBay czy popularny Amazon. Powodem tego jest poprawienie ściągalności podatku VAT od sprzedawców z zagranicy. Co do zasady, firmy wykorzystujące platformy sprzedażowe do eksportu towarów do Wielkiej Brytanii mają nieco łatwiejsze zadanie. W tym przypadku bowiem obowiązek rozliczenia VAT spoczywa właśnie na tych portalach.

 

Warto jednak pamiętać, że sprzedając towary do UK poprzez platformy sprzedażowe, w pewnych przypadkach istnieją wyjątki od powyższych ustaleń:

Skuteczna pomoc w sprzedaży na Amazon

Zasady dotyczące sprzedaży wysyłkowej z Polski do Wielkiej Brytanii po brexicie dla wielu przedsiębiorców mogą wydawać się zbyt skomplikowane, by kontynuować handel z UK. Warto jednak podtrzymać swoją działalność, ponieważ popyt w tym zakresie jest nadal spory, a w kwestiach biurokratycznych można sięgnąć po profesjonalną pomoc. Takie wsparcie oferują specjaliści ds. sprzedaży na Amazon Upreseller czyli , którzy sprawnie i bezproblemowo przebrną przez wszystkie formalności związane z handlem z Wielką Brytanią po jej wystąpieniu z Unii Europejskiej.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

W naszej ofercie

Sprzedaż Twoich produktów na Amazon

To mały krok dla Ciebie

Wielki skok dla Twojej firmy

Korzystając z naszej pomocy możesz sprzedawać swoje produkty na Amazon na rynkach w takich krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Anglia, Francja czy Niemcy. Dodatkowo, mamy doświadczenie w sprzedaży na Amazon w USA. Jeden produkt będący na Amazon może więc trafić do wielu klientów. Miej większe zyski również na innych platformach, dzięki dobrej sprzedaży na Amazon.

Skontaktuj się z nami
Wyjście
Przewiń na górę